Młodzi chcą być częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego
Ograniczanie konsumpcji i zrównoważony styl życia na co dzień – te działania chcą podejmować młodzi w odpowiedzi na wyzwania klimatyczne. To wnioski z warsztatów pt. „Żywność i odżywianie dla zdrowia i klimatu“. Udział wzięło 120 studentek i studentów z 17 uczelni. 82 proc. uczestników spotkania przyznało, że zamierza nie tylko zmieniać swoje codzienne zachowania, ale i zachęcać do tego innych.

Globalne wyzwania związane z wzrostem temperatury, zmianami klimatycznymi i niewłaściwą dietą stanowią punkt centralny debat podczas niedawno zorganizowanego warsztatu "emPOWER Climate: Sustainability Talks". Wydarzenie to, zainicjowane przez firmę Bayer we współpracy z prof. dr. hab. Tymonem Zielińskim z Instytutu Oceanologii PAN oraz pod honorowym patronatem United Nations Global Compact Network Poland, zgromadziło studentów z różnych miast, takich jak Łódź, Kraków, Poznań, Radom i Warszawa.
Celem warsztatu było nie tylko podkreślenie destrukcyjnego wpływu globalnego ocieplenia na zdrowie ludzkie, ale także poszukiwanie rozwiązań na poziomie społeczności i zachowań indywidualnych. W spotkaniu uczestniczyli eksperci z różnych dziedzin, w tym przedstawiciele ONZ, Instytutu Oceanologii PAN, Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin oraz firma Bayer.
Holger Pfeiffer, prezes firmy Bayer w Polsce, Czechach, Słowacji i Węgrzech, podkreślił zobowiązanie firmy do misji "Health for All, Hunger for None". Dzięki trzem dywizjom firmy, tj. Pharmaceuticals, Consumer Health i Crop Science, Bayer stawia sobie za cel ułatwianie dostępu do opieki zdrowotnej, działanie na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego oraz promowanie rolnictwa zrównoważonego.
Studenci, którzy wzięli udział w warsztatach, bardzo wysoko ocenili wydarzenie, podkreślając wartość edukacyjną i inspirację płynącą z prezentacji ekspertów oraz influencerów, takich jak Janina Daily i Doktor z TikToka.
W trakcie spotkania poruszono kwestie zdrowia, zwłaszcza problem niedożywienia, które dotyka globalnie 1 na 3 osoby, głównie kobiety i dzieci. Christian Sarto, dyrektor dywizji Consumer Health firmy Bayer w Europie Środkowo-Wschodniej, przedstawił inicjatywę The Nutrient Gap Initiative, mającą na celu rozszerzenie dostępu do niezbędnych witamin i minerałów dla społeczeństw na całym świecie.
W kontekście rolnictwa firma Bayer wspiera rolnictwo regeneratywne, dążąc do poprawy stanu gleby, wzmacniania odporności, redukcji emisji gazów cieplarnianych i ochrony różnorodności biologicznej. Laércio Bortolini, dyrektor dywizji Crop Science firmy Bayer dla Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i krajów bałtyckich, podkreślił cele zrównoważonego rolnictwa, takie jak ochrona zasobów wodnych i poprawa sytuacji społeczno-ekonomicznej rolników.
Zmiany te, podejmowane zarówno na poziomie społeczności, jak i indywidualnym, są kluczowe dla osiągnięcia zrównoważonego społeczeństwa w obliczu wyzwań związanych z klimatem i żywnością. Bayer kontynuuje swoje zaangażowanie, przynosząc innowacje i podejmując działania na rzecz budowy lepszej przyszłości dla naszej planety.
Komentarze