Mazurska Manufaktura S.A. przejmuje 100 proc. udziałów Kujawianka Inter
Mazurska Manufaktura S.A. kontynuuje w 2024 roku swój projekt rynkowej konsolidacji. Z końcem stycznia spółka przejęła 100 proc. udziałów hurtowni Kujawianka Inter, która jest główną hurtownią piwa, wody, napojów i wina w województwie kujawsko-pomorskim. W planach Mazurskiej Manufaktury jest m.in. rozwój nowo otwartego oddziału firmy w Bydgoszczy.
Kujawianka Inter sp. z o. o. działa na rynku od 1991 roku. Ma w ofercie napoje, piwa i alkohole mocne. Jest też trzecim największym dystrybutorem wody mineralnej w północnej Polsce. Hurtownia specjalizuje się w obsłudze sklepów, hoteli i restauracji. W 2023 roku wygenerowała obrót sięgający 25 mln złotych.
W grudniu 2022 roku 35 proc. udziałów Kujawianki Inter sp. z o.o. przejęła Mazurska Manufaktura S.A., rozpoczynając tym samym swój projekt rynkowej konsolidacji regionalnych producentów i dystrybutorów piwa oraz alkoholi mocnych. Pomysł na współpracę producentów alkoholi wraz z lokalnymi hurtownikami i dystrybutorami to odpowiedź na coraz więcej wyzwań, z jakimi mierzy się rynek alkoholi w ostatnich latach, w tym drastycznego wzrostu kosztów prowadzenia działalności czy niepewnej sytuacji gospodarczej.
Od tego momentu do grupy konsolidacyjnej przystąpiło kilka podmiotów z różnych rejonów Polski, w tym: hurtownia Sajon specjalizująca się w imporcie czeskim piw, jeden z najstarszych i najbardziej znanych producentów piw rzemieślniczych AleBrowar oraz działająca na Pomorzu hurtownia Westtrade. Dzięki współpracy, Spółki powiększyły znacznie zarówno swoje portfolio, jak i zasięg dystrybucji. Ponadto z końcem 2023 roku Mazurska Manufaktura nawiązała współpracę z Wolf and Oak Distillery S.A. oraz z hurtownią Czeskie Piwa. Ma ona na celu budowanie wspólnej struktury sprzedażowej w rynku i zwiększenie zasięgu dystrybucji. Spółka nawiązała też współpracę dystrybucyjną z niemieckim gigantem z rynku alkoholowego - firmą Schwarze und Schlichte.
Bliska współpraca z Kujawianką
Mazurska Manufaktura prowadziła od momentu nawiązania współpracy z hurtownią Kujawianka Inter wiele wspólnych projektów. Jednym z nich było uruchomienie oddziału Kujawianki w zabytkowym Browarze w Szczytnie, gdzie Mazurska ma swoją siedzibę. Dotychczasowy Prezes Zarządu Kujawianki - Łukasz Borkowski - objął też część akcji w Mazurskiej Manufakturze, a także wszedł do Rady Akcjonariuszy spółki. W momencie podpisania umowy o przejęciu pakietu udziałów obie strony podpisały list intencyjny dotyczący opcji dodatkowego wykupu udziałów w przyszłości. W styczniu br. wspólne rozmowy doprowadziły do decyzji o przejęciu przez Manufakturę całości udziałów Kujawianki.
– Konsekwentnie realizujemy nasz konsolidacyjny plan. Patrząc na duże przejęcia na rynku spożywczym, w tym na rynku alkoholi, idziemy w tym kontekście z prądem. Mamy jasny, biznesowy plan na rozwój Kujawianki, która jest istotnym podmiotem naszej grupy. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy pracować m.in. nad rozwojem kolejnego, nowo otwartego oddziału Kujawianki w formie centrum logistyczno-dystrybucyjnego w historycznym, poniemieckim bunkrze zlokalizowanym w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Warto dodać, że dotychczasowy Prezes pozostaje zresztą z nami na pokładzie Mazurskiej Manufaktury i ściśle współpracuje jako ekspert i członek Rady Akcjonariuszy, zwiększając dodatkowo swój pakiet akcji – komentuje Jakub Gromek, dyrektor generalny Mazurskiej Manufaktury S.A.
Komentarze