Wielkanocne warsztaty w Akademii Qulinarnej Sokołów. Jak łączyć tradycję z nowoczesnością na świątecznym stole?
Połączenie tradycyjnych, regionalnych dań ze świeżym spojrzeniem na kulinaria może przynieść znakomite efekty. Mogli o tym przekonać się uczestnicy wielkanocnych warsztatów w Akademii Qulinarnej Sokołów, które poprowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich Korniczanki oraz szef kuchni Dominik Moskalenko. W menu pojawiły się zarówno potrawy z Listy Produktów Tradycyjnych Mazowsza, jak i te inspirowane nowoczesnym stylem gotowania.
Edukacja pełna smaku
Akademia Qulinarna stanowi ważny element misji edukacyjnej firmy Sokołów. Podczas organizowanych w jej ramach spotkań poruszane są tematy dotyczące zrównoważonej diety, stanowiącej podstawę zdrowego trybu życia, jak i zagadnienia mające na celu poszerzanie kulinarnych horyzontów. Zapraszani do Akademii goście specjalni oraz eksperci odkrywają przed uczestnikami warsztatów tajniki sztuki gotowania zgodnej z najnowszymi trendami. A powrót do regionalnych smaków, tworzonych na bazie regionalnych receptur, cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem – także wśród młodych ludzi.
Odkrywanie tradycyjnych smaków
Świąteczne tradycje i autentyczne smaki z regionu mogli poznać influencerzy zaproszeni na warsztaty wielkanocne z udziałem pań z Koła Gospodyń Wiejskich Korniczanki. Przewodnicząca Koła – Anna Szpura, przedstawiła uczestnikom spotkania specyfikę tradycji kulinarnych regionu wschodniego Mazowsza – miejsca na styku kultur i religii. Stara Kornica, czyli miejscowość z której pochodzi Koło Gospodyń Wiejskich Korniczanki, posiada aż 10 produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych województwa mazowieckiego, co dowodzi bogactwa tych regionalnych tradycji. Na liście znajdują się między innymi: korowaj, czyli obrzędowe ciasto drożdżowe, ser ziemny z Kornicy na bazie śmietany, soli i przypraw, zasypywany na jeden dzień ziemią, kiełbasa z wątrobą z Kornicy, a także dwa dania, które wspólnie z Korniczankami przygotowali uczestnicy wielkanocnych warsztatów. Były to jajka faszerowane z Kornicy – smażone w skorupkach, z dodatkiem szynki i szczypiorku, a także pasztet wieprzowy z Kornicy – z łopatki i boczku, smakowicie doprawiony gałką muszkatołową, jałowcem i cząbrem.
Dominik Moskalenko – szef kuchni Sokołów, zaproponował natomiast dania, które idealnie pasują do świątecznego menu, a jednocześnie nie są typowymi reprezentantami wielkanocnych stołów. Wspólnie z nim uczestnicy warsztatów przyrządzili aksamitną zupę chrzanową, z dodatkiem podsmażonej białej kiełbasy Naturrino, z chipsem z boczku oraz jajkiem przepiórczym. W roli głównego dania pojawiła się zaś pieczona roladka z polędwiczki wieprzowej z białą kiełbasą, w towarzystwie puree ziemniaczanego aromatyzowanego świeżym serem wędzonym, młodych marchewek oraz sosu truflowego.
Po gotowaniu tradycyjnie przyszedł czas na wspólny posiłek.
– Cieszę się, że po raz kolejny w Akademii Qulinarnej Sokołów zagościły tak wyjątkowe smaki – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor Spółki ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A.
– Podczas naszych spotkań staramy się nie tylko dzielić z zaproszonymi gośćmi naszą wiedzą i doświadczeniem, ale też inspirować kulinarnie. Tym razem chcieliśmy zaprezentować niezwykle smakowitą kompozycję regionalnych tradycji i nowoczesnych trendów. To być może zaskakujące, ale jak się okazało bardzo udane połączenie. Mam nadzieję, że uczestnicy warsztatów nie tylko sami będą korzystać z tych pomysłów, ale też będą się nimi dzielić.
Komentarze