To będą pyszne święta! Inspiracje kulinarne od Herbapolu
Wielkanoc to znakomita okazja, by skorzystać z nowych, kulinarnych inspiracji. Oryginalne, ciekawe dania z owocową nutą będą świetnie prezentować się na świątecznym stole, a ich wyśmienity smak zachwyci wszystkich gości. Ich sekretnym składnikiem są dżemy, konfitury i powidła Herbapolu, które idealnie komponują się nie tylko z deserami, ale też stanowią wspaniałe dopełnienie wytrawnych przystawek i dań głównych.
Za produktami dżemowymi Herbapol stoi wiarygodność i renoma marki, która już od 75 lat jest niekwestionowanym ekspertem w tworzeniu produktów wysokiej jakości ze składników pochodzących z natury. Dżemy, powidła i konfitury Herbapol powstają z polskich, także regionalnych owoców, według sprawdzonej receptury i bez zbędnych dodatków. Z ich użyciem można ze smakiem i przyjemnością celebrować wspólne posiłki w gronie bliskich. A idealną okazją do tego jest Wielkanoc!
Asortyment klasycznych produktów dżemowych Herbapol jest różnorodny. Które warianty najlepiej sprawdzą się do przygotowania świątecznych dań? Warto sięgnąć po swoje ulubione smaki i dać się ponieść kulinarnej inwencji, pamiętając, że owocowe nuty sprawdzają się w wielu potrawach – także tych wytrawnych. A dla tych, którzy wolą bazować na sprawdzonych recepturach, Herbapol ma trzy wyjątkowe propozycje, do przygotowania których niezbędne będą:
- Powidła węgierkowe Herbapol – zawierają tylko dwa składniki: dojrzałe śliwki węgierki i cukier. Mają gęstą, esencjonalną konsystencję. Są niezastąpione przy wielu wypiekach, również przy wielkanocnym mazurku, ale nie tylko! Będą też świetnym dodatkiem do śledzi z orzechami włoskimi i suszonymi śliwkami.
- Dżem z czerwonych porzeczek Herbapol – klasyczny dżem, zawierający 100% polskich porzeczek. To niezwykły smak wyselekcjonowanych owoców, których słodycz idealnie komponuje się z lekką kwaskowatością. Będzie stanowił znakomite dopełnienie pieczonych mięs czy pasztetów.
- Dżem jabłkowy – powstaje ze 100% jabłek z mazowieckich sadów, które kuszą wyśmienitym smakiem. W 100 g dżemu jabłkowego Herbapol jest 100 g owoców! W święta doskonale zaprezentuje się jako składnik tarty na kruchym spodzie.
Śledzie z orzechami włoskimi, suszonymi śliwkami i powidłami węgierkowymi
Składniki:
- 5-6 szt. płatów śledziowych w oleju,
- ¾ szklanki orzechów włoskich,
- 10 szt. śliwek suszonych,
- 1 duża cebula cukrowa,
- 3 łyżki oleju z pestek winogron,
- 4 łyżki sosu sojowego,
- 2 czubate łyżki powideł śliwkowych Herbapol,
- 1 łyżeczka octu jabłkowego,
- świeżo mielony pieprz do smaku,
- chili w proszku do smaku,
- tymianek do smaku.
Przygotowanie:
Śledzie dokładnie opłukać i odstawić do namoczenia w mleku na co najmniej godzinę. Następnie osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić w poprzek na ok. 1 cm paski. Śledziowe paski wymieszać z octem jabłkowym, tymiankiem i chili. Orzechy włoskie posiekać, uprażyć na suchej patelni do czasu, aż lekko się przyrumienią. Śliwki posiekać w paski. Cebulę obrać, pokroić w piórka i usmażyć na oleju z winogron. Następnie wymieszać z sosem sojowym, powidłami węgierkowymi Herbapol i octem, całość doprawić pieprzem. W szklanym naczyniu układać na przemian cebulę w marynacie śliwkowej, śledzie, uprażone orzechy i śliwki. Po ułożeniu wszystkich warstw odstawić do lodówki na ok. 2 dni.
Pasztet drobiowy z galaretką z dżemu z czerwonej porzeczki
Składniki:
- 1 szklanka bulionu warzywnego,
- 1 łyżeczka żelatyny,
- 600 g wątróbek kurzych,
- 500 ml mleka,
- 200 g masła,
- 1 cebula,
- 1 gruszka,
- 3 ząbku czosnku przeciśniętego przez praskę,
- trochę suszonego tymianku,
- trochę świeżo mielonego pieprzu,
- 200 ml dżemu z czerwonej porzeczki Herbapol,
- trochę rzeżuchy.
Przygotowanie:
Wątróbki zalać mlekiem i wstawić na noc do lodówki. W garnku lub na większej patelni roztopić 2 łyżki masła. Dodać pokrojoną cebulę, czosnek oraz tymianek. Smażyć przez około 5 minut na średnim ogniu, mieszając od czasu do czasu. Dodać obraną i pokrojoną w kostkę gruszkę, a następnie podsmażyć wszystko jeszcze przez około 3 minuty. Podsmażone składniki odsunąć na bok patelni, dodać wątróbkę. Zwiększyć ogień i smażyć przez około 3 minuty. Wymieszać wszystkie składniki na patelni oraz wlać bulion warzywny. Smażyć około 2 minuty i zdjąć z ognia. Zawartość patelni zmiksować na gładki mus z pozostałym masłem. Masę przelać do naczynia, w którym zajmie mniej więcej 3/4 wysokości i odstawić do lodówki. Żelatynę zalać 4 łyżkami zimnej wody. Dżem przełożyć do rondelka. Podgrzewać na małym ogniu, po chwili dodać napęczniałą żelatynę. Mieszać bardzo dokładnie do rozpuszczenia żelatyny, ale nie dopuścić do zagotowania. Równą warstwę ostudzonej galaretki rozprowadzić na schłodzonym pasztecie i udekorować świeżą rzeżuchą.
Tarta z jabłkami
Składniki:
Ciasto kruche:
- 2 szklanki mąki (320 g)
- 4 łyżki cukru pudru
- 150 g masła (zimne)
- 50 g smalcu
- 2 żółtka
Jabłka:
- 2 słoiki dżemu jabłkowego Herbapol
- 2-3 jabłka
- 1/3 szklanki cukru
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- 3 łyżki budyniu śmietankowego (w proszku) lub skrobi ziemniaczanej
Dekoracja:
- 125 g serka mascarpone (zimne)
- 100 ml śmietanki do ubijania 30% (zimne)
- 3 łyżki cukru pudru
Przygotowanie:
Mąkę wsypać do miski, dodać cukier puder i pokrojone w kosteczkę zimne masło oraz smalec. Zmiksować mikserem przez około minutę, aż powstaną drobne okruszki ciasta (lub rozcierać dokładnie palcami lub siekać na stolnicy). Pod koniec dodać żółtka i zagnieść ciasto łącząc wszystkie składniki w jednolitą kulę, rozpłaszczyć na placek i włożyć do lodówki na ok. 1 godzinę. Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne. Pokroić w kosteczkę. Do garnka wyłożyć dwa słoiki dżemu jabłkowego Herbapol, wsypać cukier, na wierzch wysypać jabłka. Podgrzewać przez około 3 - 4 minuty, aż cukier zacznie się karmelizować. Dodać cukier wanilinowy i co chwilę mieszając gotować jabłka przez około 10 minut. Na koniec zagotować z sypkim budyniem lub skrobią ziemniaczaną. Jabłka przestudzić. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Przygotować formę na tartę o średnicy ok. 23 - 24 cm, ewentualnie tortownicę 24 cm. Ciasto wyjąć z lodówki i podzielić na 2 części (jedna 2/3, a druga 1/3 ilości ciasta). Większy kawałek rozwałkować na podsypanej mąką stolnicy. Wyłożyć nim spód oraz boki formy. Pozostałe ciasto rozwałkować i za pomocą radełka lub noża pokroić na paski. Na spód ciasta wyłożyć jabłka, a na wierzchu zapleść paski z ciasta. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 50 minut na złoty kolor. Całkowicie ostudzić przed dekoracją. Zimne mascarpone i śmietankę ubijać razem z cukrem pudrem przez około 2 minuty, aż powstanie puszysty i sztywny krem. Wyłożyć za pomocą szprycy i dowolnie udekorować.
Komentarze