Grupa Maspex otrzymuje finansowanie EBI na modernizację infrastruktury energetycznej i wodnej
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Grupa Maspex podpisały umowę w wysokości 42 milionów euro na modernizację zakładów produkcyjnych. Inwestycje będą obejmować m.in. panele fotowoltaiczne, zwiększenie efektywności energetycznej produkcji oraz oczyszczalnię ścieków.
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił finansowania w wysokości 42 milionów euro Grupie Maspex, wiodącemu producentowi napojów i żywności w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej. Wsparcie zostanie przeznaczone na prace inwestycyjne w zakładach produkcyjnych Grupy Maspex, w tym m.in. na modernizację systemów energetycznych oraz budowę oczyszczalni ścieków, poprawę efektywności energetycznej, produkcję energii ze źródeł odnawialnych oraz recykling wykorzystanej wody. Nowe finansowanie jest kontynuacją trzech poprzednich umów EBI z Grupą Maspex o łącznej wartości 211 milionów euro.
- Cieszę się, że kontynuujemy naszą współpracę z Grupą Maspex - powiedziała wiceprezes EBI prof. Teresa Czerwińska. Inwestowanie w nowoczesne i przyjazne dla klimatu procesy produkcyjne zwiększa nie tylko zdolności produkcyjne Maspex, ale także wzmacnia jej konkurencyjność na bardzo wymagającym rynku UE.
Grupa Maspex deklaruje kontynuację zrównoważonego rozwoju, inwestując w postęp technologiczny w zakresie efektywności energetycznej i surowcowej. Inwestycje zostaną przeprowadzone w zakładach produkcyjnych w Polsce i Rumunii, w regionach objętych polityką spójności UE.
- Cieszymy się, że kolejne inwestycje realizowane w naszej Grupie będą mogły być wspófinansowane ze środków otrzymanych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kontynuacja partnerstwa między EBI a Maspex podkreśla zaufanie i silne relacje między naszymi instytucjami. Wyrażamy również nadzieję na dalszą owocną współpracę w przyszłości. - powiedział Rafał Gruszeczka, dyrektor finansowy Grupy Maspex.
W 2023 roku finansowanie projektów wspierających powstrzymanie zmiany klimatu stanowiło 55% ogólnego finansowania EBI, co spełniało zobowiązanie banku, jako banku klimatu UE, do przeznaczenia co najmniej 50% zasobów na działania na rzecz klimatu. Finansowanie zielone dla Polski wzrosło z 49% ogólnego finansowania w 2022 roku do 52% w 2023 roku.
Komentarze