Partner serwisu
27 maja 2024

Dynamiczny rozwój rynku FMCG w Polsce

Kategoria: Aktualności

Rynek FMCG (Fast Moving Consumer Goods – produkty szybkozbywalne) obejmuje codzienne produkty takie jak żywność, napoje, kosmetyki, produkty do sprzątania, alkohol i wyroby tytoniowe. W Polsce sektor ten przechodzi znaczącą transformację, napędzaną przez zmieniające się preferencje konsumentów oraz postpandemiczne zmiany nawyków zakupowych.

Dynamiczny rozwój rynku FMCG w Polsce

Polska liderem w produkcji FMCG

Polska jest jednym z głównych krajów w Europie w produkcji mięsa, zwłaszcza drobiu, mleka, warzyw i owoców. Ogólna sprzedaż detaliczna w kraju zanotowała wzrost o 6,1% w porównaniu do poprzedniego roku, z żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi jako dominującymi produktami, których sprzedaż wzrosła o 1,3%.

E-grocery i zdrowa żywność na fali wznoszącej

Jednym z kluczowych trendów jest rozwój sektora e-grocery, który zyskał na znaczeniu szczególnie w czasie pandemii. Konsumenci coraz częściej wybierają zakupy online, co prowadzi do wzrostu znaczenia platform takich jak Allegro oraz dedykowanych aplikacji do codziennych zakupów spożywczych, jak Glovo, Wolt czy Lisek app.

Wzrost zainteresowania zdrową żywnością i produktami ekologicznymi również jest widoczny. Chociaż Polacy wydają na żywność ekologiczną znacznie mniej niż średni Europejczyk (4 euro na osobę rocznie w porównaniu do 90-195 euro), prognozuje się roczny wzrost popytu na tego typu produkty o 20%.

Nowe segmenty: Nutraceutyka i EcoFood

Rosnącą popularność zdobywa nutraceutyką spożywcza. Konsumenci poszukują produktów bogatych w korzystne składniki odżywcze, dodatki dietetyczne, zioła i suplementy, które wspierają zdrowie i aktywność fizyczną.

Podobnie EcoFood zaczyna zajmować coraz większe miejsce na polskim rynku. Przewiduje się, że w dłuższej perspektywie popyt na żywność ekologiczną będzie dynamicznie rosnąć.

Wiodący detaliści FMCG

W Polsce najwyższe przychody w branży detalicznej FMCG osiągają sieci sklepów takie jak Jeronimo Martins (Biedronka), Lidl i Eurocash. Firmy te dominują rynek, dostosowując swoje strategie do zmieniających się potrzeb konsumentów.

Przyszłość rynku FMCG

Rynek FMCG w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany, dostosowując się do nowych realiów i oczekiwań konsumentów. Zrównoważony rozwój, rozwój e-commerce oraz wykorzystanie big data to tylko niektóre z trendów, które kształtują przyszłość tego sektora. Dzięki nim polski rynek FMCG ma szansę na dalszy rozwój i umocnienie swojej pozycji w Europie.

źródło: informacja prasowa Newseria
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ