Partner serwisu
16 lipca 2024

Więcej energii do zabawy i lepsza kondycja! Poznaj korzyści płynące z jedzenia produktów z pełnego ziarna żyta!

Kategoria: Aktualności

Ma wiele wartości odżywczych i stanowi bardzo dobre urozmaicenie oraz uzupełnienie diety dla rozwijającego się organizmu dziecka. Żyto, bo o nim mowa, to jedno z bardziej niedocenianych przez nas zbóż. Ze względu na dobroczynne właściwości, produkty z pełnego ziarna żyta powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie. Żyto nie tylko wpływa na stan zdrowia, ale też daje siłę i energię. Jakie sekrety skrywa i dlaczego jest ważne dla rozwoju młodego organizmu? O jego dużym potencjale odżywczym i prozdrowotnym, w ramach kampanii „Produkty zbożowe – pyszne i zdrowe!”, przypominają ekspertki - Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska i Ewa Sypnik-Pogorzelska.

Więcej energii do zabawy i lepsza kondycja! Poznaj korzyści płynące z jedzenia produktów  z pełnego ziarna żyta!

Duże ilości błonnika

Jedną z głównych zalet żyta jest wysoka zawartość błonnika. Wspomaga on perystaltykę jelit oraz funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego, w tym chroni przed cukrzycą. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, zapewniając na długo uczucie sytości. Wspiera mikrobiotę jelitową, a co za tym idzie między innymi odporność.

- Każdego dnia dziecko potrzebuje odpowiedniej ilości błonnika (najmłodsze w wieku od 1 do 3 lat potrzebują około 14 g błonnika dziennie, dzieci w wieku od 4 do 8 lat – 16-20 g, nieco starsze w wieku od 9 do 13 lat – 22-25 g, a dzieci w wieku od 14 do 18 lat – 25-31 g). Produkty zbożowe z pełnego przemiału, szczególnie żyta, pomogą wypełnić to zalecenie. 150 g razowego żytniego chleba (4-5 kromek) pokrywa zapotrzebowanie na błonnik w 40-60%. Dlatego jeśli nasze dziecko nie ma uczulenia na zboże, starajmy się włączyć produkty żytnie do jego diety – mówi Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska.

Warto zaznaczyć, że chleb żytni w porównaniu z chlebem pszennym ma niższy indeks glikemiczny. To oznacza, że po spożyciu tego rodzaju pieczywa poziom cukru we krwi nie wzrasta gwałtownie, a stopniowo. Dzięki temu jest dobrym składnikiem diety diabetyków.

Prawdziwa bomba witaminowa

Ziarno żyta jest także źródłem wielu wartościowych składników, niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. To przede wszystkim skarbnica żelaza, sodu, potasu, fosforu, jodu, wapnia, cynku, selenu, magnezu i manganu. Oprócz tego żyto zawiera cenne witaminy E i z grupy B (w tym kwas foliowy, niacynę i tiaminę), wspomagające funkcjonowanie układu nerwowego, oraz witaminę PP, która stymuluje działanie jelita grubego. Wykorzystując zdrowotne właściwości żyta, wspomagamy także proces budowy tkanki mięśniowej i naczyń krwionośnych.

Ukryte zalety żyta

Dużą zaletą żyta jest obecność w nim fitoestrogenów – związków, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie małego organizmu – m.in. przeciwdziałają tworzeniu się stanów zapalnych oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na różnego rodzaju infekcje. Żyto jest gatunkiem o największej zawartości związków bioaktywnych wśród zbóż, co sprawia, że należy do bardzo wartościowych składników pożywienia dziecka. Związki te zlokalizowane są głównie w zarodku i zewnętrznej warstwie ziarna. Poza błonnikiem należą do nich m.in. lignany, kwasy fenolowe i fitosterole. Stanowią one jeden z niezbędnych elementów diety dziecka, wpływając na stan zdrowia i dobre samopoczucie.

Niedocenione zboże w kuchni

Żyto ma bardzo wyrazisty smak. Jest zbożem wszechstronnym i uniwersalnym. Spożywane jest przede wszystkim w postaci przetworów z mąki żytniej, a także płatków i otrębów żytnich, chleba oraz bułek jasnych i ciemnych, pumpernikla, makaronu czy zakwasu. Im więcej produktów żytnich w jadłospisie, tym lepiej.

- Obecne w życie błonnik pokarmowy i współtowarzyszące substancje bioaktywne przynoszą wiele korzyści związanych z profilaktyką zdrowotną. Wpływają pozytywnie na gospodarkę lipidową organizmu, metabolizm węglowodanów oraz prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co  w efekcie zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, która coraz częściej spotykana jest u najmłodszych. Dlatego zboże to jest tak ważne w ich diecie i powinno regularnie gościć w posiłkach przez cały rok – dodaje Ewa Sypnik-Pogorzelska.

źródło: informacja prasowa
fot. Dietosfera
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ