Pierwszy raz w historii piwo domowe wyłonione w Konkursie Piw Pracowniczych Grupy Żywiec trafi do sklepów
Pracownicy Grupy Żywiec co roku mają możliwość zgłoszenia swojego piwa uwarzonego w domu do Konkursu Piw Pracowniczych. Tegoroczna edycja Konkursu okazała się jednak wyjątkowa – po raz pierwszy w historii konkursu nagrodą było wprowadzenie zwycięskiego piwa do sprzedaży. Wygranym okazał się Kamil Morawski. To jego West Coast IPA, uwarzona w Browarze Zamkowym Cieszyn, właśnie trafiła do sklepów.
Piwo warzone pasją
Zwycięzca konkursu na co dzień pracuje w dziale logistyki Grupy Żywiec i jak sam przyznaje, niewiele ma wspólnego z samym procesem warzenia piwa. Nie ukrywa jednak, że już na samym początku swojej pracy dla Grupy Żywiec zainteresował się tym, w jaki sposób powstaje piwo.
– Najpierw szukałem informacji na ten temat w Internecie, to było mniej więcej 2 lata temu. Zamówiłem składniki, pożyczyłem od babci garnek i tak zaczęła się moja przygoda domowego piwowara. Myślę, że jestem żywym dowodem na to, że warzenie piwa opiera się przede wszystkim na pasji – mówi Kamil Morawski. Pomimo krótkiego stażu Kamilowi już rok temu udało się zająć 3. miejsce w Konkursie Piw Pracowniczych. W tym roku okazał się czarnym koniem zawodów i niekwestionowanym zwycięzcą.
- Wygranie tego konkursu to dla mnie nie tylko ogromna frajda, ale i okazja do nauki przy procesie warzenia mojego piwa w Browarze. Przełożenie receptury domowej na większą skalę zawsze jest wyzwaniem, ale Browar Zamkowy Cieszyn i jego piwowarzy zdecydowanie dali radę. Nie od dziś wiadomo, że mają w tym duże doświadczenie – przecież co roku warzą piwo laureatów Grand Championa – dodaje Kamil Morawski.
West Coast IPA, czyli klasyka piwnej rewolucji w niekonwencjonalnym wydaniu
Zwycięskie piwo to West Coast IPA, odmiana amerykańskiego India Pale Ale, które stanowi alternatywę dla tego rodzaju pozycji obecnych na polskim rynku. Dzięki dużej zawartości chmielu w jego smaku od razu wyczuwa się mocną goryczkę. Co charakterystyczne, jest ono jasne i wytrawne. Akcent smakowy został w sposób zdecydowany przeniesiony na chmiele, redukując tym samym rolę części słodowej. Dzięki zastosowaniu chmieli Galaxy, Mosaic i Chinook, całość dopełnia wyraźny słodki aromat tropikalnych owoców – marakui, mango i brzoskwini. West Coast IPA to powiew świeżości, odwołujący się do amerykańskiej tradycji w rzemieślniczej formie, którą zapewniła oryginalna receptura Kamila Morawskiego i jej perfekcyjne zastosowanie przez piwowarów z Browaru Zamkowego w Cieszynie. Piwo to z pewnością będzie interesujące zarówno dla koneserów nowofalowych odmian chmielu, jak i dla amatorów orzeźwiającego smaku.
Nowości Browaru Zamkowego Cieszyn
Cieszyńskie West Coast IPA to nie jedyna nowość z Browaru Zamkowego w ostatnim czasie. Zaledwie
5 grudnia mieliśmy okazję próbować premierowego Grand Championa 2015 – Red Roeselare Ale, piwa w stylu kwaśnych flandryjskich Ale. W aktualnym portfolio browaru, oprócz wymienionych nowości, znajduje się jeszcze siedem innych rodzajów piwa: Sezonowe, Stout, Lager, Pszeniczne, Mastne, Porter oraz Double IPA. Browar Zamkowy Cieszyn, poza wymienionym wcześniej Konkursem Piw Pracowniczych i Grand Championem, jest również zaangażowany w organizację Brackiej Jesieni, corocznej imprezy dla miłośników piwa. Przy pomocy takich aktywności Browar Zamkowy Cieszyn oraz Grupa Żywiec wspólnie przyczyniają się do krzewienia kultury piwnej w Polsce.
————————–
Grupa Żywiec to jeden z czołowych producentów piwa w Polsce posiadający najszersze portfolio 12 stylów piwnych, 15 marek i 36 produktów. Marką flagową firmy jest Żywiec – jedno z najpopularniejszych polskich piw eksportowych, sprzedawane za granicą od ponad stu lat. Do najsilniejszych marek spółki należą też: Heineken, Warka i Tatra. Ważną część oferty Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia) i Specjal (północna), Brackie. Spółka prowadzi również sprzedaż zagranicznych piw specjalnych (Desperados, Paulaner, Affligem) oraz polskich piw specjalnych (Żywiec Porter, Żywiec Marcowe, Żywiec Białe, Żywiec Bock, Żywiec APA, Żywiec Saison, Warka Radler, Kaper). Firma powiązana jest z Grupą HEINEKEN. W 2014 roku Grupa Żywiec sprzedała blisko 10,7 mln hektolitrów piwa warzonego w pięciu browarach, tj. w Warce, Elblągu, Leżajsku oraz Arcyksiążęcym Browarze w Żywcu i Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie. Grupa Żywiec jest jedyną spółką spośród producentów piwa w Polsce, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie zadebiutowała 24.09.1991 r.
Źródło, fot. Grupa Żywiec