Partner serwisu
12 sierpnia 2016

W drugim kwartale 2016 r. producenci piwa wyemitowali 80 nowych reklam. To o połowę mniej niż w zeszłym roku

Kategoria: Z życia branży

Przypadający na przełom wiosny i lata start sezonu piwnego to czas, w którym oprócz apetytu konsumentów na złocisty trunek rośnie aktywność reklamowa piwowarów. W drugim kwartale br. producenci piwa zrzeszeni w Związku Browary Polskie wyemitowali 80 nowych reklam. To o jedną trzecią więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2016 r., ale o połowę mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Według analiz Instytutu Monitorowania Mediów, wszystkie przekazy reklamowe wyemitowane między 1 kwietnia a 30 czerwca były zgodne z wytycznymi Kodeksu Etyki Reklamy.

W drugim kwartale 2016 r. producenci piwa wyemitowali 80 nowych reklam. To o połowę mniej niż w zeszłym roku

 

Przełom kwietnia i maja to dla branży piwowarskiej początek najbardziej intensywnego okresu w roku. Począwszy od majówki aż do końca września browarnicy pracują pełną parą, dbając o obecność złocistego trunku nie tylko na sklepowych półkach, ale także w mediach. Z danych Instytutu Monitorowania Mediów wynika, że tegorocznej inauguracji sezonu towarzyszyła mniejsza – w porównaniu z poprzednimi latami – aktywność reklamowa producentów piwa.  Od kwietnia do czerwca piwowarzy wyemitowali 80 reklam – prawie dwukrotnie mniej niż przed rokiem i ponad dziewięciokrotnie mniej niż w tym samym okresie 2014 roku.

 

Telewizja i outdoor najpopularniejszymi nośnikami reklamy piwa

W analizowanym okresie najwięcej reklam piwa pojawiło się w telewizji. Formę telewizyjnego spotu miał blisko co dugi (44 proc.) przekaz reklamowy wyemitowany między kwietniem a czerwcem. Niemal co trzeci (29 proc.) ukazał się za pośrednictwem reklamy zewnętrznej, co dało outdoorowi drugie miejsce w rankingu najchętniej wybieranych przez branżę nośników. Na reklamę piwa mogli również natknąć się internauci (17 proc. przekazów) oraz czytelnicy prasy (10 proc. przekazów).

Wszystkie zmonitorowane przez IMM przekazy reklamowe opatrzone zostały hasłami odpowiedzialnościowymi: „Alkohol - tylko dla pełnoletnich”, „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu” oraz „W ciąży nie piję alkoholu”.

 

Reklama zawsze etyczna

Omawiany raport jest już 18. opracowaniem Instytutu Monitorowania Mediów oceniającym prasowe, internetowe, radiowe, telewizyjne i outdoorowe reklamy piwa pod kątem ich zgodności z Kodeksem Etyki Reklamy. Jego wyniki udowadniają po raz kolejny, że branża piwowarska zachowuje wysoki poziom przekazów reklamowych niezależnie od typu medium. 

 

Dobrowolna samoregulacja branży piwowarskiej

Komunikacja marketingowa browarów zrzeszonych w Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie podlega zasadom samoregulacji w ramach tzw. siedmiu standardów etycznej reklamy, wypracowanych przez Komisję Europejską i Europejskie Zrzeszenie Standardów Reklamowych (EASA). Monitorowanie reklam przez niezależny podmiot jest jednym z tych standardów. Zostało ono złożone przez Związek Browary Polskie do Komisji Europejskiej jako zobowiązanie, niezależnie od systemu skarg konsumenckich. Podobnie znaki „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, „Alkohol - tylko dla pełnoletnich” oraz „W ciąży nie piję alkoholu”, umieszczane na opakowaniach i w spotach reklamowych piwa, są dobrowolną inicjatywą branży.

 

Źródło: informacja prasowa
Fot. 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ