Doskonalenie w DNA browaru
– Dzisiejsze realia rynkowe sprawiają, że zwiększanie efektywności czy optymalizacja procesów są kluczowe dla każdej firmy, niezależnie od branży. W naszym przypadku szczycimy się tym, że ciągłe doskonalenie jest niejako wpisane w DNA browaru. Realizujemy je zarówno drogą drobnych usprawnień typu KAIZEN, jak i większych inwestycji – mówi Michał Napieracz, dyrektor Browaru Okocim w Brzesku, który mówi również m.in. o aktualnym rynku piwa w Polsce.
Przemysław Płonka: W maju br., podczas wręczania nagród „Diamenty Sustainable Economy 2023”, Carlsberg Polska otrzymał nagrodę główną w kategorii Lider neutralności klimatycznej. Komisja konkursowa doceniła aktywność na rzecz ograniczania emisji CO2 poprzez inwestycje w gospodarkę obiegu zamkniętego i zwiększenie efektywności energetycznej. Jakie działania w tym zakresie podjął browar w Brzesku?
Michał Napieracz: Statuetkami „Diamenty Sustainable Economy” wyróżniane są firmy, które realizują inwestycje zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi i społecznymi. W brzeskim browarze przykładem takiej inwestycji jest projekt kogeneracji w miejscowej oczyszczalni ścieków, czyli jednoczesnego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Już dziś wykorzystujemy biogaz, który jest produktem ubocznym procesu oczyszczania ścieków do produkcji ciepła, a za chwilę będziemy jednocześnie wytwarzać z niego energię elektryczną. W efekcie pokryjemy 73% zapotrzebowania oczyszczalni na energię cieplną i 36% na prąd.
Oczyszczalnia będzie miała zatem zapewnione dostawy energii. Parę miesięcy temu browarom brakowało do produkcji dwutlenku węgla. Jak zamierzacie zabezpieczyć się w tym obszarze?
Dwutlenek węgla stosujemy głównie w procesie pakowania i rozlewu piwa, nie do jego produkcji. W procesie tak zwanego przedmuchu usuwamy nim tlen z puszek i butelek przed rozlewem, by zapewnić wysoką jakość piwa i wyrównać ciśnienie wewnątrz opakowań w celu uniknięcia wypienienia się piwa. Faktycznie, brak CO2 był przyczyną poważnych trudności, które dotknęły branżę spożywczą w 2022 roku. By ich uniknąć w przyszłości wkrótce ruszymy z budową instalacji odzysku dwutlenku węgla z naturalnego procesu fermentacji brzeczki. To pozwoli Browarowi Okocim uniezależnić się od dostawców tego surowca.
To inwestycja planowana, natomiast niedawno kilka projektów zakończyliście – działa już m.in. nowa linia do butelkowania piwa oraz syropiarnia. Jakie korzyści dają browarowi?
Doprecyzuję tylko, że nie budowaliśmy nowej linii, lecz w istotny sposób zmodernizowaliśmy istniejącą, wymieniając dwa kluczowe urządzenia, czyli zespół monobloku (płuczka butelek, rozlewaczka i kontrolery) oraz instalując w pełni zautomatyzowaną etykieciarkę. Obecnie jest to bardzo zaawansowana technologicznie linia butelkowa o wysokiej elastyczności. Możemy na niej rozlewać piwo do wszystkich rodzajów szklanych butelek, jakie mamy w swoim portfolio, a wydajność linii wynosi do 60 tys. butelek na godzinę.
Ta inwestycja, wraz z nową syropiarnią, wiąże się z rozwojem portfolio Browaru Okocim, który zwiększa produkcję m.in. piw bezalkoholowych, ale także smakowych. Dzięki syropiarni możemy według naszych receptur mieszać syropy dolewane do piw smakowych, dzięki czemu uzyskujemy unikalne smaki.
Komentarze