Partner serwisu
10 lipca 2017

Grycan wycofuje z użycia jajka klatkowe

Kategoria: Z życia branży

Grycan - lody od pokoleń wycofuje z użycia jajka z chowu klatkowego. Firma zaczęła wprowadzać zmiany w pracowniach cukierniczych i lodziarnio-kawiarniach i już dziś w tej części biznesu używane są przede wszystkim jaja z wolnego wybiegu i z chowu ściółkowego. Ze wszystkich swoich produktów firma przewiduje wycofać jajka “trójki” do 2023 roku.

Grycan wycofuje z użycia jajka klatkowe

Marcin Snopkowski, dyrektor zarządzający firmy, zaznacza: Firma Grycan docenia wszelką działalność na rzecz zwierząt hodowlanych i popiera ideę poprawy warunków życia tych zwierząt w całej rozciągłości. To znacząca dla nas decyzja, cieszymy się, że udało nam się ją podjąć.

Grycan to kolejna firma, która decyduje się na taki krok. Z jajek oznaczonych cyfrą 3 zrezygnowali już między innymi producenci lodów i kawiarnie: Unilever (Algida), Zielona Budka, Lody Koral, A. Blikle, Green Cafe Nero czy Starbucks. Sygnały o braku zgody na okrutne traktowanie kur płyną ze wszystkich stron. Z jajek pochodzących z chowu klatkowego oficjalnie wycofują się nie tylko producenci żywności, ale również restauracje, hotele i sieci handlowe. W wielu wypadkach jest to odpowiedź na kampanie prowadzone przez światową koalicję Open Wing Alliance, do której należy Stowarzyszenie Otwarte Klatki. Mają one na celu pokazać firmom społeczne nastroje związane z hodowlą zwierząt. Dzięki zleconemu przez Otwarte Klatki badaniu opinii publicznej wiemy, że 78% konsumentów w Polsce uznaje chów klatkowy za nieodpowiedni dla kur.

Rezygnacja z zakupu, używania i sprzedaży jaj pochodzących z chowu klatkowego kur niosek to niezwykle istotna kwestia dla poprawy dobrostanu zwierząt hodowlanych. Hodowla klatkowa polega na przetrzymywaniu kur całe życie w ciasnych klatkach, umieszczonych w wielkich halach przemysłowych. Nie dociera tam świeże powietrze ani naturalne światło. Ptaki całe życie spędzają na podłożu z metalowych krat, co powoduje przewlekły ból i zwyrodnienia kończyn. Trzymane w takich warunkach i zmuszane do znoszenia nienaturalnych ilości jaj kury często chorują, a nawet umierają z wycieńczenia. W Polsce każdego roku taki los spotyka ponad 30 milionów kur niosek.

 

Dodatkowe materiały:
Raport o hodowli klatkowej kur niosek
Lista firm, które rezygnują z jajek z chowu klatkowego
Zdjęcia z hodowli klatkowej
Zdjęcia szczęśliwych kur

 

Źródło i fot.: Informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ