Konfiguracja czujnika 3D w ciągu 3 minut za pomocą aplikacji
Przetwarzanie obrazu 3D otwiera nowe możliwości w wielu zastosowaniach, które trudno zrealizować stosując konwencjonalne czujniki 2D. Warunkiem jest łatwa instalacja, konfiguracja i integracja systemów 3D w zastosowaniach. Jest to teraz możliwe z czujnikami O3D.

Produkcja, logistyka czy pakowanie są tylko niektórymi z obszarów, gdzie zautomatyzowane rozwiązania muszą wykrywać wielkość i położenie obiektów. Innym przykładem jest sprawdzanie kompletności w przemyśle opakowaniowym. Tam sterownik musi sprawdzić, czy np. pojemnik jest wypełniony prawidłowo kartonami mleka czy też wszystkie butelki znajdują się w skrzynce. Rozwiązanie, w którym poszczególne czujniki wykrywają każdy obiekt z osobna, nie jest elastyczne. Jeśli zmieni się wielkość obiektu lub rodzaj pakowanych obiektów, zwykle konieczna jest mechaniczna modyfikacja czujników. Znacząco bardziej elastyczne jest przetwarzanie obrazów za pomocą czujnika 3D takiego jak np. O3D. Czujnik ten wykorzystuje technologię PMD, które oblicza odległość do czujnika dla każdego z 23.000 pikseli. Wykorzystując tysiące wartości odległości można niezawodnie wykrywać różne obiekty. Czujnik 3D może wykryć kartony Tetra Pak w pudełku niezależnie od ich koloru jak również butelki w skrzynce. Nie trzeba już zmieniać czujników i wystarczy dopasowanie oprogramowania do aktualnej aplikacji. Tym samym przezbrojenie linii produkcyjnych jest możliwe za pomocą naciśnięcia przycisku.
Aplikacja do konfiguracji
W przeszłości właśnie modyfikacja oprogramowania do przetwarzania obrazu stanowiła największy problem dla wielu użytkowników. Przetwarzanie surowych danych o pikselach, parametryzacja, rozpoznawanie wzorców i pisanie odpowiednich algorytmów wymagają dużej wiedzy o przetwarzaniu obrazów. Nowy czujnik 3D firmy ifm otwiera w tej dziedzinie nowe perspektywy. Algorytmy dla każdego zastosowania są całkowicie zaprogramowane w aplikacji. Dopasowanie aplikacji do każdorazowych warunków jest bardzo łatwe i nie wymaga żadnej wiedzy o przetwarzaniu obrazów. Podczas konfiguracji aplikacja automatycznie określa optymalne granice pomiarów. Dzięki temu stosowanie czujnika 3D jest prawie tak samo łatwe jak stosowanie zwykłego czujnika optoelektronicznego z funkcją uczenia. W ciągu 3 minut konfiguracja aplikacji jest zakończona i maszyna może zacząć działać. Przy sprawdzaniu kompletności w produkcji napojów czujnik 3D sygnalizuje status poprzez wyjścia przełączające.
Aktualnie dwie aplikacje zostały zaimplementowane i dostarczane wraz z czujnikiem 3D. Oprócz opisanego powyżej sprawdzania kompletności dostępna jest aplikacja do pomiaru objętości prostopadłościennych obiektów w systemach transportu i magazynowania. Algorytm określa wysokość, szerokość i długość obiektu oraz przesyła te wartości do magazynowego systemu informatycznego lub do systemu ERP poprzez sieć Ethernet. Pozwala to określić istotne parametry w logistyce takie jak objętość czy długość taśmy do pakowania. W zautomatyzowanym magazynie kamera może np. wykrywać, czy dany parametr znajduje się w zadanych granicach.
Kolejne aplikacje zostaną udostępnione w najbliższych miesiącach. Celem jest tworzenie aplikacji dla najczęściej występujących zastosowań. W trybie zaawansowanym można utworzyć własną aplikację. Użytkownik znający się na przetwarzaniu obrazów może mieć bezpośredni dostęp do danych pomiarowych czujnika 3D i przetwarzać je przy pomocy dostarczonych algorytmów.
Doświadczenie użytkowników z sektora dóbr konsumpcyjnych
Koncepcja czujnika 3D programowanego za pomocą aplikacji jest podobna to współczesnych urządzeń z sektora dóbr konsumpcyjnych. Także smartfony posiadają wyrafinowany hardware, który umożliwia realizację różnych funkcji za pomocą odpowiednich aplikacji. Nie tylko tutaj ifm bierze przykład z rozwiązań sektora dóbr konsumpcyjnych. Także całkowite doświadczenie użytkownika powinno być zbliżone. Nawet opakowanie kamery O3D odzwierciedla jej najważniejsze cechy: wysoką jakość i łatwość obsługi. Pamięć USB oraz instrukcja szybkiej instalacji są dostarczane wraz z urządzeniem. Na pamięci USB można znaleźć nie tylko filmy z przykładami na temat parametryzacji, lecz także oprogramowanie potrzebne do konfiguracji i obsługi czujnika 3D.
Nie trzeba wprowadzać manualnie adresu, gdyż kreator instalacji automatycznie wykrywa podłączoną kamerę. Następnie użytkownik może uruchomić konfigurację aplikacji. Po ok. 3 minutach konfiguracja jest zakończona a czujnik jest gotowy do działania. Zewnętrzni eksperci od użyteczności oprogramowania oraz doświadczenie użytkowników wpłynęły na rozwój tego oprogramowania. A wyniki zostały następnie potwierdzone w szeregu testów. Nie tylko klienci ifm byli zaangażowani, ale również ochotnicy spoza branży. W rezultacie powstał czujnik 3D, który można zainstalować i skonfigurować równie łatwo jak smartfon.
Więcej informacji na temat różnych możliwości czujników 3D dostępnych TUTAJ
Artykuł sponsorowany
Komentarze