Warzywa i owoce to podstawa
Warzywa i owoce podstawą diety - podkreślają naukowcy zgromadzeni na XIII Międzynarodowym Kongresie Promocji Warzyw i Owoców
W pierwszym dniu Kongresu eksperci zgodzili się, że konieczne jest zwiększenie zaangażowania rządów poszczególnych krajów w inicjatywy, których celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie spożycia warzyw i owoców oraz korzyści z tego płynących.

Międzynarodowi eksperci zaangażowani w kształtowanie polityki prozdrowotnej dzielili się wiedzą i doświadczeniami z poszczególnych krajów. Wniosek jest jednoznaczny - ogólnoświatowe spożycie warzyw i owoców jest poniżej zaleceń ekspertów, co jest przyczyną wielu chorób niezakaźnych np. cukrzycy, niektórych rodzajów nowotworów, udarów i zawałów.
Im wyższe spożycie warzyw i owoców, tym dłuższe życie - przy 7 porcjach dziennie ryzyko przedwczesnej śmierci spada nawet aż o 42%. Nie należy czekać do 50 roku życia ze zwiększeniem spożycia warzyw i owoców - powiedziała dr Katarzyna Stoś, prof. IŻŻ, zastępca dyrektora ds. Bezpieczeństwa Żywności i Suplementów Diety z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, reprezentująca Polskę w panelu dotyczącym polityki prozdrowotnej w kontekście spożycia owoców i warzyw.
Podsumowując prowadzoną dyskusję prof. Gutkowska zauważyła, że konieczne jest też współdziałanie na wielu płaszczyznach - zarówno rządowej i ministerialnej, jak również na niższym poziomie organizacyjnym: w szkołach i innych placówkach edukacyjnych.
Ważne są działania oparte na konsolidacji, prowadzone przez różne instytucje, także państwowe oraz ekspertów. Ważny jest także spójny przekaz w szkole i w domu, dlatego tak istotne są działania edukacyjne skierowane zarówno do dzieci, jak i rodziców - dodała prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, Dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jak jest w innych krajach?
W naszym kraju w zakresie zdrowego sposobu odżywiania prowadzone są działania zarówno na poziomie polityki publicznej, edukacji, a także działań w społecznościach. W Brazylii jest kilka międzyministerialnych inicjatyw promujących spożycie warzyw i owoców, np. w 2016 została podpisana rezolucja Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia działania w zakresie wprowadzenia zdrowej żywności do kafeterii i stołówek - powiedziała Isabela Sattamini z Narodowego Instytutu Onkologicznego w Brazylii.
Chile także boryka się ze zbyt niskim spożyciem warzyw i owoców. Tylko 15% społeczeństwa spożywa rekomendowane 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Dlatego też istnieje potrzeba zbudowania skutecznych programów, by rozwiązać ten problem w naszym kraju - powiedział dr Fernando Vio Del Rio - prezydent 5 a day, Chile.
Komentarze