Partner serwisu
20 marca 2018

Pijemy... plastik?

Kategoria: Aktualności

Jak podaje RADIO ZET, największe na świecie badanie dotyczące obecności pozostałości tworzyw sztucznych w plastikowych butelkach potwierdziło, że jest w nich dwa razy więcej mikrocząsteczek plastiku niż w kranówce. Najczęściej identyfikowano polipropylen, który wykorzystuje się też do produkcji kapsli. Światowa Organizacja Zdrowia zleciła już dodatkowe kontrole.

Pijemy... plastik?

Od dawna podejrzewano, że drobiny tworzyw sztucznych z których są zrobione plastikowe butelki, mogą przenikać do wody, którą pijemy. Okazuje się jednak, że jest ich aż dwa razy więcej niż w zwykłej kranówce. Mikrocząsteczki plastiku są obecne w 90 proc. butelkowanej wody. Potwierdziły to wyniki międzynarodowych badań przeprowadzonych w 9 krajach (USA, Chinach, Brazylii, Indiach, Indonezji, Meksyku, Libaine, Kenii i Tajlandii) przez naukowców z Fredonia State University of New York na zlecenie dziennikarzy zrzeszonych w ramach projektu OrbMedia. Eksperci podkreślają, że do tej pory nie przeprowadzono bardziej kompleksowych badań w tym zakresie.

Naukowcy przebadali 259 butelek wody 11 popularnych marek (m.in. Evian/Danone, Nestlé Pure Life/Nestlé, San Pellegrino/Nestlé, Dasani/Coca-cola, Aquafina/PepsoCo, Aqua/Danone czy Gerolsteiner/Gerolsteiner Brunnen).

Na każdy litr butelkowanej wody przypadało średnio 325 mikrocząsteczek plastiku. Tylko 17 szt. butelek było wolnych od pozostałości tworzyw sztucznych (w jednej butelce Nestlé Pure Life zidentyfikowano ich zaś aż 10 tys. na 1 litr wody). Do identyfikacji pozostałości tworzyw sztucznych w butelkowanej wodzie użyto specjalnego barwnika o nazwie Nile Red, który wiąże się z mikrocząsteczkami plastiku powodując, że zaczynają one świecić na fluorescencyjny kolor.

Co udało się odkryć za jego pomocą?

Najczęściej w butelkowanej wodzie identyfikowano pozostałości poliporopylenu, z którego produkowane są plastikowe zakrętki. Były one obecne aż w 54 proc. badanych produktów. W dalszej kolejności znaleziono m.in. cząsteczki nylonu, polistyrenu, polietylenu, poli(tereftalan etylenu) PET oraz innych polimerów. 

Kierująca badaniami prof. Sherri Mason komentując uzyskane wyniki wyjaśniła, że pozostałości plastiku były wszechobecne w butelkowanej wodzie. Podkreśliła jednocześnie, że:

Nie chodzi o to, by wskazywać palcami na poszczególne marki. Wyniki badań potwierdzają jednak, że plastik jest wszechobecnym materiałem w naszym społeczeństwie i przenika nawet do wody oraz większości produktów, które powszechnie konsumujemy.

Więcej na stronie Radia Zet.

źródło: zdrowie.radiozet.pl
fot. Z Jan/PntherMedia/East News
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ