Partner serwisu
20 września 2018

HOLDBAC® - kultury ochronne, które zrewolucjonizowały przemysł mleczarski

Kategoria: Mleko

W 1998 roku do sprzedaży zostały wprowadzone kultury ochronne HOLDBAC® . Od tego czasu są numerem jeden wśród naturalnych składników chroniących żywność. Ich celem jest ograniczenie działania pleśni i drożdży, a przez to również ograniczenie marnowania żywności.

HOLDBAC® - kultury ochronne, które zrewolucjonizowały przemysł mleczarski

Przed powstaniem ruchu tzw. „czystej etykiety” (koniec lat 90.) zapobieganie szybkiemu psuciu się żywności było możliwe wyłącznie dzięki stosowaniu przez producentów żywności odpowiednich środków chemicznych lub konieczne było akceptowanie krótkiej daty przydatności produktów.

Z czasem jednak konsumenci coraz bardziej interesowali się zdrowym odżywianiem i zaczęli zwracać większą uwagę na skład produktów.

W 1998 roku firma DuPont Nutrition & Health wyszła naprzeciw potrzebom producentów żywności i wprowadziła kultury ochronne HOLDBAC®, które ograniczają działanie pleśni i drożdży. To nowoczesne rozwiązanie, które w naturalny sposób utrzymuje smak i wysoką jakość jogurtów, sera i innych fermentowanych produktów w okresie ich przydatności do spożycia. Opracowane zgodnie
z zasadami „czystej etykiety”, kultury ochronne HOLDBAC® pozwalają na wydłużenie okresu przydatności produktów mlecznych podlegających fermentacji, przy jednoczesnym zachowaniu walorów smakowych. Dzięki temu nie ma konieczności stosowania syntetycznych środków konserwujących takich jak sorbiniany. Za stosowaniem rozwiązania przemawia również możliwość zachowania pełnej elastyczności procesów produkcyjnych.

- Odkrycie kultur HOLDBAC® było przełomowym momentem w budowaniu pozycji DuPont, jako jednej z pierwszych firm, która postawiła na radykalne ograniczenie psucia i marnowania żywności. Nie tylko w trakcie produkcji, ale również w środowisku sprzedażowym oraz konsumenckim – wspomina Malene Svejstrup, Senior Application Scientist w firmie DuPont Nutrition & Health. - W celu opracowania profesjonalnych rozwiązań dla ograniczenia marnowania produktów spożywczych, współdziałamy z klientami, czego przykładem jest najnowsza wersja kultur YM-XP HOLDBAC®. Zostały one stworzone, by zapewnić właściwą ochronę przed drożdżami i pleśnią, szczególnie w warunkach, w których panuje łagodna kwasowość pH, jak na przykład w serach i jogurtach. Kultury HOLDBAC® YM-XP gwarantują wydłużenie okresu przydatności produktów klienta przy jednoczesnym zachowaniu smaku. To przekłada się na ograniczenie ilości marnowanego jedzenia, a dla producentów żywności również korzyści finansowe.

Od 1998 roku powstało już pięć generacji kultur, które stosuje się przy produkcji jogurtów, ale także bardziej złożonych produktów nabiałowych, takich jak sery czy masła. Dzięki pracy naukowców z DuPont, każda kultura dostosowana jest do konkretnych oczekiwań klienta.

- Dla świadomych klientów, którzy cenią produktywność i dbają o środowisko, termin przydatności do spożycia to kluczowy czynnik pozwalający na ograniczenie marnowania żywności - dodaje Malene Svejstrup

Od momentu wynalezienia, kultury ochronne HOLDBAC® są kojarzone z ograniczaniem marnowania produktów nabiałowych, a marka DuPont Nutrition & Health zyskała pozycję światowego lidera w stosowaniu rozwiązań z zakresu ochrony żywności, zgodnych z ruchem „czystej etykiety”. Produkt zapewnia w pełni naturalne i przyjazne środowisku zamienniki chemicznych konserwantów, jednak poza ochroną żywności i korzyściami płynącymi z „czystych etykiet”, kultury ochronne są proste w obsłudze, mogą przyczynić się do redukcji kosztów i stwarzają możliwości zarządzania jakością w trakcie okresu przydatności do spożycia.

Zgodnie z wynikami badań przeprowadzonych przez DuPont, kultury ochronne HOLDBAC® mogą ograniczyć marnowanie sera o 50-60 proc. w skali globalnej, tym samym oszczędzając 400 tys. ton CO2e. Taki sam efekt przyniosłoby usunięcie w ciągu roku 170 tys. samochodów. Dzięki swoim właściwościom produkt ten wspiera ONZ w realizacji Celu Zrównoważonego Rozwoju 12.3, który zakłada „obniżenie o połowę ilości marnowanej żywności przypadającej na człowieka na poziomie sprzedawców i konsumentów, a także ograniczenie strat żywności na etapie produkcji i dostawy, wliczając w to straty pożniwne” do 2030 roku.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ