Trzech Kumpli - Browar w rytmie slow
Niespiesznie, z uwagą, w tempie, w jakim pracują drożdże. Tak powstają polskie piwa kraftowe z Tarnowa, zdobywające medale na międzynarodowych konkursach piw rzemieślniczych. Założyciele Browaru Trzech Kumpli warzą piwo, wyłącznie na naturalnych produktach: wodzie, słodzie, chmielu i drożdżach. Składniki dobierają bardzo starannie, tak, aby były zawsze najlepszego gatunku i pierwszej świeżości. Mają ambicje, żeby każda następna warka była lepsza od poprzedniej. Dzięki takiemu podejściu oraz ciągłemu rozwojowi powstaje polskie piwo kraftowe na światowym poziomie.
Browar Trzech Kumpli powstał w 2014 roku w Tarnowie. Piotr Sosin, właściciel firmy zaczynał od browarnictwa domowego, z czasem jednak rozwinął produkcję i zaczął sprzedawać piwa pod własną marką. Najważniejszą wartością dla Trzech Kumpli jest jakość, zarówno składników jak i sposobu produkcji. Piwa powstają bez pośpiechu, z uwagą. Są przemyślane i dopracowane na każdym etapie produkcji.
Piwowarstwo to dla Trzech Kumpli nieustający rozwój. Każdego dnia uczą się czegoś nowego, a zdobytą wiedzę wykorzystują podczas kolejnych warzeń. Są bardzo wymagający w doborze surowców. Słód, drożdże, a zwłaszcza chmiel, odpowiedzialny za wspaniały aromat ich piw, to w Browarze Trzech Kumpli prawdziwa świętość.
Mówią o sobie, że warzą piwo, którego sami chcieliby się napić. Ich piwo smakuje jak za dawnych lat. Nie boją się jednak eksperymentować, dlatego pasjonaci piwa, mogą się także spodziewać oryginalnych nut smakowych i zapachowych. Obecnie w portfolio produktów jest ponad 20 różnych rodzajów piwa, od klasycznego pilsa przez porter bałtycki do lekkich amerykańskich IPA i APA. Flagowe piwo Browaru Trzech Kumpli to nowofalowe Pan IPAni, z cytrusowym aromatem charakterystycznym dla stylu IPA.
O jakości piw Browaru Trzech Kumpli świadczy ilość zdobytych przez nie medali na polskich i międzynarodowych konkursach piw rzemieślniczych. W zeszłym roku zdobyli ich aż 19. Zdecydowanym faworytem jest wspomniany wcześniej Pan IPAni z całą paletą medali przyznanych w Poznaniu przez międzynarodowe grono certyfikowanych sędziów (BJCP). Inne zwycięskie piwa Trzech Kumpli to: Blackcyl, Califia, Misty, Szczyt Sezonu, oraz American Beauty. Dodatkowo Browar Trzech Kumpli został wyróżniony przez Gault&Millau Polska - Prestiżowy ŻÓŁTY PRZEWODNIK po restauracjach i hotelach w całej Polsce.
Wszystkie piwa Browaru Trzech Kumpli warzone są w Żywcu w browarze Zapanbrat
W planach na najbliższe 5 lat jest budowa własnego browaru w Tarnowie. Projekt ma zakładać stworzenie miejsca produkcji, ale też konsumpcji piwa dla społeczności lokalnej oraz turystów, którzy już dziś, chętnie odwiedzają sklep Browaru Trzech Kumpli w Tarnowie.
Od wielu miesięcy Browar Trzech Kumpli jest niezmiennie w pierwszej trójce najlepszych browarów w Polsce wg Untappd - międzynarodowego i niezależnego portalu, na którym użytkownicy oceniają browary i ich piwa: (link)
W 2018 roku Browar Trzech Kumpli sprzedał prawie 7000 hl piwa, z czego połowę sprzedaży stanowiły 3 topowe piwa firmy: Pan IPAni, Misty oraz Pils.
W 2018 roku browar rozpoczął program leżakowania mocnych piw (tzw barrel aging) w drewnianych beczkach, w których wcześniej dojrzewały mocne alkohole takie jak bourbon, rum, torfowe szkockie whisky, sherry oraz porto. Super mocne piwa, które znajdują się w regularnej ofercie Trzech Kumpli, takie jak Ragnar, piwo w stylu imperialny porter bałtycki, Idiota, w stylu rosyjski imperialny stout oraz Saisonator, piwo w stylu imperialny saison, zostały rozlane do dębowych beczek, w których wcześniej sezonowane były alkohole znanych marek jak Jack Daniel’s, Laphroaig, Bowmore, Woodford Reserve, a także do beczek po popularnych odmianach sherry: Oloroso oraz Pedro Ximenez. Browar sięgnął również bo beczki po rumie, które przyjechały z Barbadosu oraz Jamajki.
Piwa tzw bazowe dojrzewały w tankach ze stali nierdzewnej, co najmniej pół roku, a następnie zostały skierowane do dalszego, rocznego dojrzewania do beczek po alkoholach, które najlepiej idą w parze z danym piwem. W momencie finalnego rozlewu piwa do butelek jego łączny czas produkcji to około 18 miesięcy.
Wszystkie piwa leżakowane w beczkach wyróżniać się będą minimalistyczną stylistyką etykiet, przypominającą nieco zdobnictwo win i mocniejszych, “eleganckich” alkoholi.
Piwa pojawią się w sprzedaży w kwietniu 2019 r. i dostępne będą w sklepach specjalistycznych z piwem rzemieślniczym oraz w restauracjach i pubach.
Piwa Browaru Trzech Kumpli można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach z alkoholem, pubach i restauracjach na terenie całego kraju. Niewielką część produkcji browar przeznacza do sprzedaży w dużych sieciach handlowych. Koszt jednej butelki, w zależności od rodzaju piwa waha się średnio pomiędzy 6 a 15 zł.
Komentarze