Partner serwisu
09 stycznia 2020

GIS: Określono maksymalną ilość witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w suplementach diety

Kategoria: Z życia branży

Na zebraniu Zespołu ds. Suplementów Diety, które odbyło się w dniu 13 grudnia 2019 określono maksymalne poziomy witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety.

GIS:  Określono maksymalną ilość witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w suplementach diety

Uchwały podjęte w dniu 13 grudnia 2019 dotyczyły:

  • Witaminy B6– ustalono maksymalną ilość witaminy B6 w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 18 mg (Uchwała nr 18/2019);
  • Magnezu– ustalono maksymalną ilość magnezu w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 400 mg na dzień (Uchwała nr 19/2019);
  • Żelaza– ustalono maksymalną ilość żelaza w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 20 mg; natomiast w suplementach diety oznaczonych jako dedykowane kobietom w ciąży maksymalną dawkę żelaza w dziennej porcji ustalono na poziomie 30 mg. Dodatkowo stwierdzono, że o dawce żelaza u kobiet ciężarnych powinien decydować lekarz, więc w oznakowaniu takich suplementów diety rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem” (Uchwała nr 20/2019);
  • Miedzi– ustalono maksymalną ilość miedzi w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 2 mg na dzień (Uchwała nr 21/2019).

W 2019 r. Zespół ds. Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej podjął w sumie 21 uchwał dotyczących maksymalnych poziomów składników suplementów diety. 16 z nich dotyczyło określenia maksymalnych poziomów witamin i składników mineralnych.

Preparaty zawierające w swoim składzie witaminy i minerały są najczęściej przyjmowaną grupą suplementów diety. Jak wskazują dane rynkowe nawet co czwarty suplement diety jest preparatem witaminowym.

Zespół do spraw Suplementów Diety działa na podstawie art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 14 marca 1985 r.  o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59) jako organ opiniodawczo-doradczy Głównego Inspektora Sanitarnego. Do zadań Zespołu należy m.in.: wsparcie merytoryczne i naukowe Głównego Inspektora Sanitarnego przy wyjaśnianiu okoliczności dotyczących produktów objętych powiadomieniem, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252), poprzez opracowywanie pisemnych opinii w formie uchwał podejmowanych większością głosów członków Zespołu.

Uchwały i stanowiska Zespołu stanowią ocenę ryzyka, wytyczne, którymi kierują się organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w prowadzonym nadzorze oraz przy analizie składanych powiadomień. Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety są również wskazówką dla przedsiębiorców odnośnie maksymalnych poziomów witamin i składników mineralnych akceptowanych w suplementach diety. W przypadku braku zgodności produktu z uchwałą Główny Inspektor Sanitarny wszczyna postepowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie czy produkt spełnia wymagania stawiane suplementom diety.

źródło: gis.gov.pl
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ