Partner serwisu
22 kwietnia 2020

Wyzwania branży spożywczej w czasie pandemii

Kategoria: Aktualności

Sytuacja związana z koronawirusem postawiła sektor spożywczy i branżę handlową przed dużym wyzwaniem. Firmy zmuszone były do szybkiej reorganizacji pracy, a także dostosowania działań do zwiększonego popytu na produkty żywnościowe. Gourmet Foods zdradza, jak z perspektywy dystrybutora produktów premium wygląda prowadzenie biznesu w czasie pandemii, a także jak wpłynęła ona na zachowania konsumenckie.

Choć ciężko jest przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja związana z pandemią, odpowiednie przygotowanie na sytuacje kryzysowe pozwoliło Gourmet Foods wprowadzić efektywny scenariusz działań. Firma skupia się na zadaniach bieżących w kwestii zaopatrzenia sklepów detalicznych i wsparciu partnerów z branży Horeca, aby jak najlepiej odpowiedzieć na ich obecne potrzeby i oczekiwania. Gourmet Foods dla każdego z segmentów biznesu przygotowuje również rozwiązania na czas zniesienia ograniczeń.
Priorytetem jest utrzymanie gotowości do realizowania operacji biznesowych poprzez zapewnienie pracownikom i kontrahentom efektywnego środowiska pracy. Wszystkie kluczowe procesy administracyjne prowadzone są zdalnie, a sprzedawcy terenowi w swoich zadaniach korzystają z możliwości, jakie zapewniają im nowoczesne narzędzia teleinformatyczne.
Firma niezmienne spełnia wymogi norm zarządzania jakością ISO oraz bezpieczeństwa żywności HACCP, których integralną częścią jest polityka zarządzania ryzykiem i analiza zagrożeń. Pod tym względem Gourmet Foods była przygotowana na wystąpienie rozmaitych zjawisk mogących stanowić wyzwanie dla jej normalnego funkcjonowania.

Handel detaliczny - pozycjonowanie półek sklepowych


Sytuacja na rynku detalicznym wciąż pozostaje dynamiczna. Statystyki sprzedaży w odniesieniu do możliwych zmian zachowań konsumenckich w okresie pandemii będzie można dokładnie oszacować dopiero po nastaniu względnej stabilizacji w sektorze spożywczym. Jednak już teraz sprzedawcy mogą podjąć należyte kroki w postaci odpowiedniego pozycjonowania półek sklepowych, co bezpośrednio przełoży się na pozytywny efekt sprzedażowy i wizerunkowy.
Na podstawie własnych doświadczeń proponujemy sklepom rozważenie rozwiązań, które ułatwią klientom dostęp do każdej kategorii jakościowej w ramach danego segmentu. W sytuacji, gdy zachowania konsumenckie ulegają zmianie, a zakupy często robione są w pośpiechu, znaczące jest jak najlepsze zaopatrzenie półek sklepowych oraz uporządkowanie asortymentu w taki sposób, aby klienci szybko i intuicyjnie odnaleźli interesujące ich produkty – komentuje Aleksandra Gaudnik, specjalista ds. marketingu Gourmet Foods.
Wysoka jakość artykułu powinna być ważnym kryterium także przy wyborze określonej herbaty na półce sklepowej. Jest to związane nie tylko z lepszymi walorami smakowymi, ale przede wszystkim pozytywnym wpływem na zdrowie i odpowiednią kondycję organizmu. Badania naukowe wykazują bowiem, że najzdrowsze są herbaty starannie, ręcznie zebrane z krzewu, przetworzone zgodnie z tradycyjną sztuką oraz świeże, czyli szczelnie zapakowane w miejscu zbioru. To właśnie takie herbaty premium - w równej mierze czarne, zielone i białe - zawierają najwięcej teaniny i aktywnych polifenoli odpowiedzialnych za wsparcie naszego układu odpornościowego.

Wsparcie dla rynku Horeca


Zupełnie inaczej wygląda obraz rynku Horeca, którego Gourmet Foods od 30 lat jest integralną częścią. W chwili obecnej ten segment rynku praktycznie nie funkcjonuje, a jego zamknięcie na dzień dzisiejszy nie wydaje się mieć horyzontu, pozwalającego na rzeczowe szkicowanie scenariuszy otwarcia oraz oceny rzeczywistych konsekwencji biznesowych. Wskutek decyzji administracji państwowej odnośnie zamknięcia całego sektora usług hotelarskich i gastronomicznych, aktywność firmy skupiła się na projektach pomocowych (wśród których warto wymienić np. wakacje dzierżawne dla użytkowników ekspresów), na stałym kontakcie z klientami oraz pracy nad rozwiązaniami rozwojowymi.


Priorytetem wszystkich uczestników rynku są działania wspierające segment Horeca, które pozwolą nam wrócić do normalności w niezmienionym składzie ilościowym – czego z całego serca życzymy wszystkim naszym przyjaciołom z branży gastronomicznej. Gourmet Foods jak zawsze realizuje politykę bliskiego partnerstwa w biznesie – obserwujemy sytuację epidemiologiczną, przyglądamy się zmianom rynkowym, wsłuchujemy się w głosy kontrahentów i analityków przewidujących przyszłość. Wszystko to pozostawia nas w pewności, że kiedy przyjdzie „ten moment”, będziemy gotowi do przebudzenia aktywności w branży Horeca i dostarczenia wartościowych rozwiązań - podkreśla Aleksandra Gaudnik.

Zostań w domu z Dilmah
Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest ciężka – nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorców i branży handlowej, ale także wszystkich konsumentów. Pomimo złagodzenia obostrzeń, izolacja wciąż pozostaje znaczącym warunkiem do efektywnego opanowania epidemii i szybszego powrotu do normalności. Chcemy przekazać naszym klientom, że w tym trudnym okresie jesteśmy z nimi i tak jak oni mamy nadzieję, że sytuacja już wkrótce ulegnie poprawie, dlatego zachęcamy wszystkich, aby przyłączyli się do naszego projektu #zostanwdomuzDilmah. W ramach akcji prowadzonej na profilach social media inspirujemy do kreatywnego spędzania czasu w domu, ale także zdradzamy przepisy na napoje, które z pewnością umilą czas izolacji - dodaje Aleksandra Gaudnik.

 

źródło: informacja prasowa
Tagi: dilmah
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ