Dobre przezimowanie roślin sadowniczych
Jak wynika z danych zaprezentowanych przez GUS, w bieżącym rośliny sadownicze przezimowały raczej dobrze, gdyż zima była łagodna i bezśnieżna. Do połowy marca nie odnotowano istotnych strat, chociaż w tym roku zauważono nieco wcześniejsze ruszenie wegetacji drzew i krzewów owocowych oraz truskawek.

Od połowy marca odnotowano jednak spore obniżki temperatury nocą, dochodzące nawet do -10 st. C, które przyczyniły się do spowolnienia wegetacji w sadach. W niektórych rejonach zauważono nawet uszkodzenia zawiązków kwiatów, w tym głównie w sadach brzoskwiń, moreli, niektórych odmian czereśni, plantacjach borówki wysokiej oraz malin. Z powodu marcowych przymrozków uszkodzeniu uległy również niektóre plantacje truskawek. Podobnie jak w roku minionym, wiele plantacji truskawek zostało przykrytych folią w celu przyspieszenia ich rozwoju.
Niemniej jednak zagrożeniem dla truskawek może być brak odpowiedniej ilości wilgoci w glebie. Na zbyt małe uwilgotnienie gleby narażone są również inne gatunki roślin jagodowych, a dopiero w dalszej kolejności drzewa owocowe. Gatunki drzew owocowych, które zazwyczaj najwcześniej rozpoczynają kwitnienie, tj. brzoskwinie i morele w obecnym sezonie zaczęły kwitnąć lokalnie w pierwszej dekadzie kwietnia, ale występujące w tym czasie przymrozki na niektórych plantacjach spowodowały przemarznięcia kwiatów. Od końca drugiej dekady kwietnia, rozpoczęło się kwitnienie pozostałych gatunków drzew owocowych, a pogoda sprzyjała oblotowi pszczół.
Komentarze