Partner serwisu
29 lipca 2020

Jak wyposażyć laboratorium?

Kategoria: Aktualności

Projektowanie pracowni laboratoryjnej to wieloaspektowe wyzwanie, które odgrywa dużą rolę w procesach badawczych oraz sprzyja efektywnej pracy laboratoryjnej. Urządzając laboratorium warto na początku ustalić jaki będzie charakter obiektu oraz cel jego budowy. Laboratorium farmaceutyczne będzie potrzebować wiele mokrych stanowisk, a kliniczna placówka badawcza wymaga większego zaplecza analitycznego. Wysokość mebli i wymagania użytkowe będą zupełnie inne w zależności od przeznaczenia pracowni. W związku z tym najpierw należy określić zastosowanie laboratorium.

Jak wyposażyć laboratorium?

Przy wyborze i planowaniu główną rolę odgrywają nawyki przyszłych użytkowników. W laboratorium uniwersyteckim substancje chemiczne zazwyczaj przechowywane są w dygestoriach oraz na meblach laboratoryjnych i w tym przypadku sprawdzi się zwiększenie szafek na chemikalia. W laboratoriach typowo badawczych wyznaczone są obszary przechowywania chemikaliów.  Do magazynowania substancji nie wykorzystuje się mebli laboratoryjnych, dlatego też planowanie mebli laboratoryjnych w obu laboratoriach mogą być różne.

Wiele nowych laboratoriów badawczych potrzebuje elastycznego umeblowania, aby pozostawić możliwość do przyszłej rozbudowy. Dla takich laboratoriów sprawdzą się systemy dostępne u większości producentów. Meble na kółkach, wyciągi bezkanałowe, podwieszany sufit elastyczny to takie koncepcje, które mogą pomóc w zbudowaniu elastycznych laboratoriów z łatwością ponownej instalacji.

W zależności od zastosowania, poziomu komfortu użytkowników i wewnętrznych standardów firmy należy wybrać odpowiedni materiał konstrukcyjny. Stal malowana proszkowo lub drewno to dwie główne dostępne obecnie opcje. Każda opcja ma swoje zalety i wady, który należy rozważyć przed wybraniem odpowiedniego wyposażenia.

Ponadto, meble powinny być uporządkowane i ergonomiczne. Nieuporządkowany system meblowy utrudnia czyszczenie i niekorzystnie wpływa na ergonomię pracy, stwarzając poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa. Na przykład, przestrzeń do przemieszczania się między dwoma stołami  roboczymi powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Ponadto, meble laboratoryjne „mokre” powinny być wyższe  (około 900 mm), a pozostałe należy dostosować do pozycji siedzącej (około 750 mm) z odpowiednią przestrzenią na nogi.

Okapy laboratoryjne, choć nie należą bezpośrednio do kategorii mebli, to jednak stanowią część infrastruktury meblowej. Na rynku dostępne są dygestoria bezkanałowe oraz recyrkulacyjne - sprawdź ofertę na DanLab.pl. W niektórych laboratoriach mogą wystarczać odkurzacze punktowe oraz wyparki rotavapour.

Bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem w projektowaniu laboratorium. Podczas urządzania pracowni laboratoryjnej należy zwrócić uwagę, czy  krawędzie mebli są zaokrąglone i nieostre. Akcesoria meblowe, takie jak stojaki na odczynniki, płuczki do oczu, prysznice bezpieczeństwa itp., powinny być umieszczone w odpowiednich miejscach, aby uniknąć wypadków w czasie użytkowania. W przypadku reakcji grożących pożarem należy przejrzeć i sprawdzić, czy w okapach zostały wykonane odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe.

 

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ