Partner serwisu
27 sierpnia 2020

Do czego służą etykiety logistyczne?

Kategoria: Aktualności

Logistyka to jeden z najprężniej rozwijających się sektorów handlowych na całym świecie. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na wszelkiego rodzaju dobra wrasta również potrzeba sprawnego zarządzania transportem. Dzięki procesom planowania można efektywnie i w sposób ekonomiczny zarządzać przepływem surowców, a całość usprawniają etykiety logistyczne. Do czego służą i jaka jest ich rola?

Do czego służą etykiety logistyczne?

Droga od nadawcy do odbiorcy

Dzięki znakowaniu towarów uzyskuje się w pełni kontrolowany proces, którym można szybko zarządzać. Etykiety logistyczne są nieodłącznym elementem współczesnej produkcji i przepływu dóbr, ponieważ pozwalają w błyskawiczny i łatwy sposób zidentyfikować towar i wskazać jego lokalizację.

Każdego dnia na całym świecie w transporcie pojawiają się tysiące towarów. Gdyby paczki nie były właściwie oznaczone, ich odszukanie i kierowanie do punktu docelowego byłoby procesem żmudnych i niezwykle czasochłonnym. Niewielkich rozmiarów etykieta rozwiązuje największe problemy logistyczne, pozwalając na przyspieszenie całego procesu i szybkie dostarczenie towaru właściwemu odbiorcy.

Dane na etykietach

Każda naklejka zawiera kilka podstawowych typów informacji. Należą do nich między innymi dane nadawcy (identyfikacja producenta), dane odbiorcy, identyfikacja produktu oraz dane przewoźnika. Wszystkie te dane zawarte są w formie kodu kreskowego, a także w postaci czytelnej dla użytkownika. Wymogi te reguluje Europejski Komitet Normalizacyjny, a jednym z jej postanowień jest etykieta logistyczna EAN, na której powinny znaleźć się wymienione wyżej informacje.

Etykieta nie zostanie uznana za zgodną z normami EKN, jeśli zabraknie na nim numeru identyfikacyjnego, zwanego Seryjnym Numerem Jednostki Wysyłkowej. Jest to niepowtarzalny numer, który nadawany jest indywidualnie każdej jednostce logistycznej. Jest to praktyczne rozwiązanie, które ułatwia pracę firmom spedycyjnym. Warto nadmienić, że niemal każda z nich odczytuje zawartość transportu za pomocą skanera.

Standaryzacja kodów

Tak jak w pozostałych gałęziach gospodarki, tak i w transporcie nastąpiła standaryzacja kodów opakowań zbiorczych i pojedynczych towarów. Z działań tych wynika wiele korzyści, spośród których najważniejsza to łatwość wymiany informacji. Ma to znaczenie nie tylko dla przedsiębiorstwa, lecz w przypadku transportu międzynarodowego otrzymuje charakter globalny. Dostęp do takich informacji, jak zawartość opakowania zbiorczego czy produktu detalicznego jest teraz o wiele szybszy. Standaryzacja kodów ułatwia również monitorowanie przepływu dóbr w łańcuchu dostaw, zapobiegając ewentualnym pomyłkom lub szybko naprawiając powstałe błędy w transporcie.

Jak wybrać materiał dla etykiety logistycznej?

Jednym z najtańszych, a zarazem najczęściej wybieranym sposobem znakowania towarów jest papier termotransferowy i termiczny. Etykiety termiczne stosuje się w codziennym transporcie dóbr – znakują one towary oraz palety logistyczne. Etykiety termotransferowe stosuje się natomiast przy towarach, które wymagają dłuższego przechowywania (nawet do kilkunastu miesięcy).

Partner artykułu: Producent etykiet logistycznych Etyfol.pl

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ