Partner serwisu
09 sierpnia 2021

Jak istotna jest woda w procesie warzenia piwa?

Kategoria: Agro Przemysł

Wbrew powszechnie panującym mitom, piwa nie produkuje się głównie z chmielu. W jego składzie znajdziemy przede wszystkim wodę, słody oraz drożdże. Najczęściej poszczególne browary przykładają wiele wagi do wyboru drugiego i trzeciego składnika, zupełnie pomijając kwestię wody. Ona natomiast może mieć niebagatelny wpływ na smak produkowanego trunku. Jakiej wody wymaga piwo Pils, a jakiej Lager? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jak istotna jest woda w procesie warzenia piwa?

Woda wodzie nierówna

Wiele osób twierdzi, że woda to woda… Zawsze smakuje tak samo i ma identyczne właściwości. Nic jednak bardziej mylnego. Chcąc warzyć dobre, wysokiej jakości piwo należy również zwrócić uwagę na ten element. Woda może mieć bowiem różną wartość pH, twardość, a także skład. Te czynniki należy natomiast dostosować do stylu piwa, jakie zamierzamy warzyć. Kluczową zasadą w tym zakresie jest to, iż niezależnie od tego czy warzymy piwo Pils, Lager, Stouta czy IPĘ, należy pozbawić wodę chloru. Jeżeli bowiem taką mamy do dyspozycji, gotowe piwo może uzyskać zapach i posmak kojarzący nam się z gabinetem dentystycznym, czyli nieco chemiczny. Usunięcie chloru z wody nie jest natomiast szczególnie trudne. Najczęściej sprawę załatwiają odpowiednie filtry węglowe.

Woda zbyt twarda lub zbyt miękka

Problematyczna jest również szczególnie twarda woda. Z taką możemy się spotkać przede wszystkim w dużych miastach. Jak ją rozpoznać? Jeżeli pozostawia silny osad na wszystkich sprzętach kuchennych, zlewie oraz meblach, to znaczy że twardość wody jest bardzo wysoka. Jak rozwiązać ten problem? Warząc piwo w warunkach domowych należy po prostu kupić odpowiednią wodę, a nie stosować tę z kranu. Dobrym pomysłem są chociażby 5-litrowe butelki z tradycyjną wodą mineralną. Trzeba dobrać wodę o odpowiednim składzie mineralnym. W profesjonalnych browarach, takich jak np.  https://browar-tenczynek.pl/produkt/pils/, warzących piwo Pils, Lagera, Stouty, Pszeniczne i inne gatunki, korzysta się natomiast wyłącznie z wysokiej jakości wody, która pozwoli uzyskać najlepszy efekt warzonego trunku.

Jaka woda do danego gatunku piwa?

Dobór odpowiedniej wody ma też znaczenie w kontekście danego gatunku piwa. Co do zasady bowiem do trunków jasnych, takich jak piwo Pils lub Lager, najlepsza jest woda miękka. Z kolei piwa ciemne i cięższe wymagają wody twardszej. Badając dokładnie skład wody używanej do warzenia piwa należy też zwrócić uwagę na zawartość w niej chlorków, siarczanów, węglanów, jonów wapnia oraz magnezu.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ