Partner serwisu
28 lipca 2014

Kompania Piwowarska: Inwestycje w Poznaniu

Kategoria: Z życia branży

W minionym roku finansowym Kompania Piwowarska zrealizowała kilka ważnych inwestycji. Największa z nich, zainicjowana w październiku 2013 r., dotyczyła browaru w Poznaniu – kosztem 100 mln złotych wybudowano nową fermentownię i zbiorniki piwa gotowego, linię rozlewu oraz plac składowania opakowań.

Kompania Piwowarska: Inwestycje w Poznaniu

- W marcu br. firma zwiększyła powierzchnię magazynową w Centrum Logistyczno-Inwestycyjnym Poznań w Swarzędzu o ok. 20 tysięcy m2. Oprócz tego uruchomiono tam także nowy magazyn materiałów promocyjnych i wyposażenia dla gastronomii o powierzchni około 6 tysięcy m2 - mówi Wojtek Mrugalski, kierownik ds. komunikacji Kompanii Piwowarskiej.

Ekologia
- Wysiłki firmy w zakresie wprowadzania proekologicznych rozwiązań zaowocowały przyznaniem Tyskim Browarom Książęcym tzw. białego certyfikatu, czyli świadectwa efektywności energetycznej, za zastosowanie energooszczędnych sprężarek powietrza. Natomiast całokształt działań firmy na rzecz zrównoważonego rozwoju przełożył się na wysokie pozycje Kompanii Piwowarskiej w VII Rankingu Odpowiedzialnych Firm. KP zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej oraz drugi rok z rzędu została liderem zestawienia branżowego w kategorii „Dobra konsumpcyjne” - informuje Mrugalski.

Nowa linia rozlewu
- Nowa linia rozlewu w Poznaniu powstała na powierzchni ok. 5 000 m² i obsługuje butelki zwrotne o pojemności 500 ml. Linia działa już pełną parą, a jej docelowa wydajność to 60 000 butelek na godzinę - mówi Wojtek Mrugalski. - Linia jest częścią większej inwestycji na terenie Browaru Poznań – oprócz linii powstała tam również nowa fermentownia. Inwestycja o wartości około 100 mln zł miała na celu zwiększenie elastyczności browaru i sprawniejsze zarządzanie tymi etapami produkcji, które następują pomiędzy uwarzeniem piwa a opuszczeniem przez nie terenu browaru - dodaje. Koszt samej linii to około 40 milionów zł.

Bezpieczeństwo i sterylność
- W Kompanii Piwowarskiej zależy nam szczególnie na tym, żeby w całym procesie warzenia nasze piwa zachowały wysoką jakość, a to jest w dużym stopniu związane z zachowaniem najwyższych standardów higieny. Właśnie dlatego na nowej linii rozlewniczej w Poznaniu zbudowaliśmy clean room – pierwsze tego typu rozwiązanie w SABMiller w Europie - mówi Mrugalski. - Jest to wyodrębnione pomieszczenie, w którym zapewniamy sterylną czystość powietrza i niższą temperaturę. Można je porównać do warunków panujących w sali operacyjnej. W clean roomie zostały zamknięte maszyny do rozlewania i zamykania butelek. Utrzymywana jest w nim stała temperatura, wilgotność i nadciśnienie, które nie pozwala, by do środka dostało się powietrze z zewnątrz. Oprócz monobloku w clean roomie znajduje się szczelnie zabudowane wyście z myjki butelek oraz transportery i kontroler pustych butelek. Pracuje tam również inspektor, który kontroluje poziom nalewu i pracę wszystkich zaworów nalewakowych monobloku - dodaje.

Wydajność i oszczędność
- Na uwagę zasługuje również aspekt ekologiczny i wydajnościowy nowej linii. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych sprzętów i rozwiązań, a co za tym idzie dzięki zoptymalizowaniu rozlewu na nowej linii, możemy się cieszyć bardzo niskim zużyciem mediów (głównie wody i energii) - wyjaśnia Wojtek Mrugalski. - Zwróciliśmy uwagę między innymi na rozwiązania, które pozwoliły nam uzyskać bardzo dobrą kontrolę zużycia pary, a przez to również bardzo niskie straty ciepła. Pomogła tu na pewno automatyzacja linii na najwyższym poziomie. Dzięki takiemu podejściu możemy się cieszyć wysoką wydajnością linii - dodaje.

Źródło i fot.: Kompania Piwowarska

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ