Partner serwisu
25 maja 2023

Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu wdrożyła pompę sinusoidalną MasoSine Certa 250 w instalacji do produkcji mleka w proszku

Kategoria: Aktualności

Licząca ponad 130 lat Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu (województwo wielkopolskie) jest jedną z najstarszych mleczarni w Polsce. Wytwarza zarówno produkty przeznaczone do bezpośredniego spożycia – w tym mleko skondensowane, śmietanki, masło, sery sprzedawane nie tylko w sklepach spożywczych, ale także dostarczane w opakowaniach hurtowych do restauracji i hoteli – jak i kierowane do producentów żywności, np. cała gama proszków mlecznych. Gostyńskie produkty degustowali prezydenci zarówno II, jak i III Rzeczypospolitej, a masło było dostarczane m.in. na angielski dwór królewski. Spółdzielni przyznano liczne nagrody za wysoką jakość jej produktów oraz certyfikaty potwierdzające zgodność procesów produkcyjnych z zasadami i prawem islamu (halal) i judaizmu (kaszrut), dzięki czemu jej produkty trafiają do klientów nie tylko w Polsce, ale też m.in. na Bliskim i Dalekim Wschodzie.

Proszki mleczne są wykorzystywane na całym świecie przez producentów m.in. słodyczy, lodów, napojów mlecznych, polew, zup, sosów czy wyrobów piekarniczych. ponieważ dzięki usunięciu zawartej w mleku wody kilkakrotnie zmniejsza się jego masa i objętość – co zasadniczo obniża koszty transportu i magazynowania – natomiast czas przydatności zwiększa się nawet do kilkunastu miesięcy bez konieczności stosowania konserwantów. Produkuje się je pompując pasteryzowane mleko krowie, zagęszczone do 49-50 procent zawartości suchej masy, na szczyt kilkunastometrowej wieży suszarniczej. Tam trafia ono na dysk rozpyłowy, który wirując z prędkością nawet 15 tys. obrotów na minutę rozbija strumień mleka na mgłę drobniutkich kropelek. W gorącym, suchym powietrzu o temperaturze ok. 180 st.C zawarta w mleku woda błyskawicznie paruje pozostawiając to, co w mleku najcenniejsze: suche drobiny złożone z cukrów, tłuszczu, białka, mikroelementów i witamin. Opadają one na dno wieży, skąd są transportowane do dosuszania i pakowania w worki mieszczące 20 kg lub 1000 kg produktu.

Ze względu na wymagania technologiczne każdorazowe uruchomienie wieży suszarniczej rozpoczyna się od długotrwałego, stopniowego podgrzewania całej instalacji do temperatury roboczej przez pompowanie ciepłej wody i gorącego powietrza. Dopiero gdy wszystkie urządzenia osiągną właściwą temperaturę roboczą, można rozpocząć pompowanie mleka. Ze względów ekonomicznych niesłychanie istotne jest więc utrzymanie ciągłej pracy wież suszarniczych przez cały dzień: przerwa w produkcji wymagałaby ponownego rozgrzewania wieży albo sztucznego utrzymywania jej w podwyższonej temperaturze – co wiązałoby się z ponoszeniem dodatkowych, nieplanowanych kosztów.

Ze względu na konieczność utrzymania ciągłej pracy instalacji, mleko jest pompowane na szczyt 17-metrowej wieży z bardzo różną wydajnością – od 200 do 2500 l/h – w zależności od dostępności i chwilowej produkcji mleka zagęszczonego. „Wykorzystywana przez nas wcześniej pompa śrubowa nie umożliwiała regulacji wydajności w aż tak szerokich granicach. Sprawiało nam to duże problemy” – powiedział Michał Kucharski, Główny Mechanik w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. „Poza tym, ze względu na zachowanie aseptyczności bezpieczny czas pracy instalacji nie przekracza 20 godzin. Potem należy przerwać produkcję i starannie umyć wszystkie urządzenia. Ponieważ stara pompa nie była przystosowana do mycia w układzie zamkniętym, jej codzienne rozbieranie, ręczne mycie każdego elementu i ponowny montaż były bardzo czasochłonne i uciążliwe”.

Z tych powodów Spółdzielnia Mleczarska zdecydowała się na wdrożenie nowoczesnej pompy sinusoidalnej MasoSine Certa 250. Jej zakup poprzedziły próby przeprowadzone zarówno w warunkach testowych jak i w instalacji produkcyjnej w różnych aplikacjach. „Przeprowadziliśmy wszechstronne testy zarówno pod kątem wykorzystania pompy w instalacji do produkcji proszku mlecznego, do której zamierzaliśmy ją kupić, jak i w innych aplikacjach, służących do produkcji serwatki w proszku czy do przetłaczania masła. Po dostosowaniu sygnału analogowego sterującego pracą urządzeń w naszym systemie automatyki do specyfikacji pompy okazało się, że rozwiązanie spełnia wszystkie nasze wymagania. Bez problemów radzi sobie ze zmianami wydajności w szerokich granicach, zapewnia odpowiednią wysokość podnoszenia i spełnia normy aseptyczności. Pompa MasoSine Certa 250 jest też niezawodna i umożliwia mycie CIP (Clean-In-Place) w obiegu zamkniętym, dzięki czemu ma niskie koszty eksploatacji. To dla nas ogromne ułatwienie” – podsumował Michał Kucharski.

Pompa MasoSine Certa 250 ma wydajność do 255 metrów sześciennych na godzinę. Charakteryzuje się imponującym ciśnieniem ssania (-0,85 bar) i wysokim ciśnieniem tłoczenia (15 bar). Jej konstrukcja zapewnia łagodne tłoczenie przy niskim ścinaniu i praktyczny brak pulsacji, dzięki czemu nie są potrzebne tłumiki pulsacji. Pompy MasoSine mają też nadzwyczajną sprawność energetyczną wynikającą z zasady działania pompy – pobierają nawet o 50% mniej mocy niż inne typy pomp. Dzięki temu, a także dzięki konstrukcji wykorzystującej tylko jeden wał napędowy i jeden system uszczelnień oraz dzięki możliwości czyszczenia w systemie CIP pompa ma bardzo niskie wymagania dotyczące obsługi oraz niskie koszty eksploatacji. MasoSine Certa 250 spełnia także wymagania EHEDG Typu EL klasy I oraz EHEDG Typu EL klasy aseptycznej I.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ