Gotowanie w domu – to proste! Poznaj nasze sposoby na pyszną zabawę w kuchni
Gotowanie w domu to sposób na rozwijanie kreatywności, miłe spędzenie czasu, oszczędzanie, a przede wszystkim kontrolowanie wartości odżywczych naszych posiłków. To ważne zwłaszcza w obliczu niedawnych badań, które mówią, że tylko co 4. Polak odżywia się prawidłowo[1]. Gotując i angażując w gotowanie młodzież, możemy poprawić te statystyki, a przy okazji jakość naszej diety. Nie jest to wcale trudne: wystarczy pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że kulinarnym wyzwaniom sprosta nawet nastolatek.
Utrzymuj porządek na stanowisku pracy
Aby gotować smacznie, szybko i bezproblemowo, oprócz odrobiny chęci potrzebne jest uporządkowane stanowisko kuchenne. Warto brać tu przykład z zawodowych kucharzy, którzy przed przystąpieniem do pracy czyszczą blaty i usuwają z nich wszystkie zbędne przedmioty, a następnie przygotowują komplet składników potrzebnych do danej potrawy. Poporcjowane mięso, obrane i pokrojone warzywa, odmierzony makaron – to wszystko pozwala zaoszczędzić czas spędzony w kuchni.
Miej pod ręką przydatne akcesoria
Domowe gotowanie nie wymaga zaawansowanych technologii, ale jest kilka podstawowych przyborów, które je ułatwią, przyśpieszą oraz uprzyjemnią. Mowa na przykład o ostrych nożach (najlepiej kilku), wadze kuchennej (niezbędna dla początkujących) czy mikserze ręcznym (przydatny do zup, sosów i past). Do tego warto dodać kilka pojemników, do których zapakujemy na następny dzień to, co zostało z obiadu.
Dbaj o higienę
Higiena jest niezbędna w domowym gotowaniu. Powinna obejmować czyszczenie blatów i utensyliów kuchennych, w tym też regularną wymianę gąbek do zmywania (1 cm2 takiej gąbki zamieszkuje więcej bakterii niż często dotykany pilot do telewizora!). Konieczne jest porządne mycie rąk przed gotowaniem oraz w trakcie, jeśli w międzyczasie dotykamy np. telefonu. Warto również myć owoce i warzywa, także te, które będą później obierane i gotowane. Osobnej uwagi wymaga surowe mięso, na którym mogą rezydować pałeczki salmonelli. Wprawdzie nie trzeba go myć, ale zawsze należy odpowiednio przechowywać, z dala od produktów gotowych do spożycia. Mięso kroimy również a innej desce niż warzywa czy sery, najlepiej na plastikowej lub ceramicznej, łatwej do umycia w zmywarce.
Sprawdzaj, czy żywność jest bezpieczna
Chcąc gotować zdrowo i bezpiecznie, warto sprawdzać przydatność półproduktów do spożycia, a dodatkowo oceniać ich wygląd pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Nawet drobna plamka na pomidorze czy jogurcie może świadczyć o tym, że w środku rozprzestrzeniły się już niewidoczne dla oka mykotoksyny. Unikajmy takich sytuacji i róbmy zakupy rozważnie, a starsze produkty zjadajmy w pierwszej kolejności. Przyda się też regularny przegląd lodówki, najlepiej połączony z jej umyciem raz w miesiącu – w ten sposób zmniejszamy ryzyko zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a przy okazji zapobiegniemy zmarnowaniu jedzenia.
Przechowuj prawidłowo
W gotowaniu ważne jest też przechowywanie – dzięki niemu przyrządzone już dania oraz ich składniki dłużej zachowają przydatność do spożycia. Jedzenie pozostałe po posiłku powinno trafić do lodówki w ciągu maksymalnie 2 godzin, by nie zdążyły się na nim rozwinąć drobnoustroje. Najlepiej umieścić je na najwyższej półce, czyli w temperaturze 4-5°C. W różnych partiach lodówki panuje inna temperatura, więc na środku przechowujemy nabiał, jaja i wędliny, niżej (nad szufladami) mięso oraz ryby, a w dolnych szufladach – warzywa i owoce. Na drzwiach z kolei napoje i sosy, czyli rzeczy mniej wrażliwe na częste otwieranie.
Miej zawsze w spiżarni bazowe produkty
Nawet miłośnik gotowania nie robi dużych zakupów każdego dnia. Tu z pomocą przychodzą produkty bazowe, łatwe do przechowywania, które rzadko się psują, a stanowią składnik lub podstawę wielu dań. Warto wyposażyć kuchnię w trwałe warzywa: marchew, kapustę, suche ziarna fasoli, ciecierzycy czy soczewicy, a także te pasteryzowane, w puszkach, np. pomidory. Do tego cebula i czosnek, olej roślinny i oliwa, zestaw podstawowych przypraw i kilka rodzajów makaronu.
Makaron uratował już niejeden obiad: gotuje się go szybko, sprawdza się w każdym połączeniu smakowym, a do tego dostarcza niezbędnej dawki węglowodanów. Pamiętajmy, że to właśnie z nich powinno pochodzić od 45% do 65% dziennej energii dostarczanej w posiłkach. Do grupy najbardziej wskazanych źródeł węglowodanów należą makarony pełnoziarniste, pieczywa razowe i gruboziarniste kasze, które obfitują we wspierający trawienie błonnik. Niskoprzetworzone produkty zbożowe to także źródło magnezu, żelaza, cynku i witamin z grupy B, a przy tym smaczny składnik posiłków.
Nie marnuj
Wspomniany makaron jest sprzymierzeńcem osób, które walczą z marnowaniem jedzenia, bo z nim w roli głównej łatwo ugotować pyszne dania z resztek. Ale kuchnia zero waste zaczyna się nieco wcześniej – na racjonalnych zakupach, robionych według listy. Potem wystarczy już tylko szczypta kreatywności, by zamiast wyrzucać, wykorzystać ponownie: resztkę bulionu do zupy, warzywa z rosołu do pasztetu, garść makaronu do zapiekanki, a nadwyżkowe kotlety… do zamrażarki na inną okazję.
Inspiruj się przepisami
Nie każdy, kto gotuje, od razu osiąga mistrzostwo, dlatego pierwsze kroki w kuchni warto stawiać z pomocą gotowych receptur. Jest wiele książek i blogów kulinarnych z przepisami, które można wykorzystać od A do Z lub z drobną modyfikacją. Tu jednak pamiętajmy, by nie modyfikować przepisów cukierniczych, bo mogą nam się nie udać. Każdy przepis warto też przeczytać w całości przed rozpoczęciem pracy, by uniknąć sytuacji, gdy przychodzi czas wrzucić włoszczyznę do zupy, a ona jest jeszcze nieobrana. Poza tym gotowanie lubi inwencję twórczą, a im bardziej się w nie angażujemy, tym więcej smaku, zdrowia i radości dostajemy w zamian.
Poznaj przepis idealny na rodzinne, sobotnie śniadanie. Nawet nastolatek bez problemu przygotuje to danie! Dowolnie mieszaj dodatki – dodaj swoje ulubione owoce, orzechy albo resztkę dżemu, która ukryła się gdzieś na końcu lodówki. Życzymy smacznego i dobrej zabawy!
Pieczony naleśnik podany z jogurtem greckim, duszonymi jabłkami, miodem i płatkami kukurydzianymi
4 porcje:
✔️3-4 łyżki Płatki Lubella Corn Flakes Pełne ziarno
✔️ szklanka Mąki Lubella Puszysta
✔️ 5 jajek
✔️ szklanka mleka
✔️ 2 łyżki masła
✔️ 2 małe jabłka
✔️ łyżka miodu
✔️ 1/2 łyżeczki cynamonu
✔️ 200 g jogurtu naturalnego
Rozgrzej piekarnik do 220°C i wstaw do niego naczynie żaroodporne. Poczekaj chwilę – niech się dobrze nagrzeje.
W międzyczasie zmiksuj w misce jajka z mlekiem i mąką.
Gorące naczynie wyjmij z piekarnika i rozprowadź w nim łyżkę masła. Wlej do niego masę naleśnikową i piecz przez 30 minut.
Czekając, aż naleśnik się pięknie zrumieni, przygotuj dodatki. Jabłka umyj, wydrąż gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Na patelni rozpuść łyżkę masła i podsmaż pokrojone jabłka. Dodaj cynamon, wymieszaj i… gotowe!
Na środku upieczonego naleśnika rozprowadź jogurt naturalny, na nim ułóż jabłka. Całość oprósz płatkami i oblej miodem. Dobra energia na cały dzień gwarantowana!
Akademia Lubella to ogólnopolski program edukacyjny organizowany przez markę Lubella, który promuje zdrowy styl życia wśród młodzieży. Akcja społeczna jest kontynuacją projektu Akademia Uwielbiam, w którym wzięło udział już ponad 700 tysięcy młodych ludzi. Program potrwa do 23 czerwca 2023 r.
Więcej informacji na www.akademialubella.pl
[1] Dane NIZP PZH-PIB za 2022 rok, cyt. za: https://pulsmedycyny.pl/tylko-24-proc-polakow-odzywia-sie-zdrowo-dlaczego-raport-1174165 [dostęp 19.04.2023 r.].
Komentarze