Partner serwisu
13 maja 2019

Doświadczenia w eksploatacji pomp szlamowych w KGHM – Zakłady Wzbogacania Rud...

Kategoria: XXV Kongres Użytkowników Pomp

...to tytuł referatu, z którym w czasie XXV Kongresu Uzytkowników Pomp, 16 maja 2019 r. w Legnicy wystąpi Piotr Wiśniewski z KGHM Polska Miedź S.A. O czym opowie?

Doświadczenia w eksploatacji pomp szlamowych w KGHM – Zakłady Wzbogacania Rud...

Streszczenie referatu:

1. Przedstawienie procesu wzbogacania rudy miedzi w łańcuchu produkcji miedzi od kopalni do gotowego produktu miedzi hucie.

Zakłady Wzbogacania Rud są ogniwem pośrednim między kopalnią a hutą. W wydobywanej rudzie znajduje się ~1,83% miedzi. Taka ruda po przetworzeniu w procesie wzbogacania tworzy koncentrat o zawartości ~26% miedzi i dopiero taki produkt nadaję się do wytapiania w hutach. Jak z tego wynika, ograniczenie produkcji ZWR wstrzymuje pracę zarówno kopalni, która nie ma gdzie gromadzić wydobytej rudy, jak i huty, która nie ma z czego wytapiać miedzi.

Proces produkcyjny polegający na rozdrobnieniu rudy, aby można ją poddać flotacji i następnie odwodnieniu, jest realizowany na mokro, więc przemieszczanie materiału odbywa się metodą hydrotransportu. Mimo że układy pompowy nie należą do głównych urządzeń procesowych, to stanowią one istotny element funkcjonowania procesu, który można porównać do krwioobiegu człowieka.

2. Poprawa dyspozycyjności układów pompowych

Poprawa dyspozycyjności realizowana jest w trzech głównych kierunkach: technicznym, ludzkim i organizacyjnym. Z wyniesionych doświadczeń za najważniejszy uważam czynnik ludzki, a wszystkie pozostałe działania mają pomóc w ułatwieniu prawidłowej obsługi i nadzoru pracy pomp.

3. Modernizacja układów pompowych.

Obecnie eksploatujemy 463 pompy szlamowe, 48 pomp wody przemysłowej i ~300 pomp pomocniczych (dozujące, odczynnikowe, odwadniające i inne). Są jeszcze w użytku pomy z lat 70. ubiegłego wieku. Sukcesywnie odnawiając park maszynowy, przeprowadzamy modernizację całych układów pompowych. W nowych układach staramy się optymalizować dobór pomp ze względów energetycznych, stosujemy nowe materiały, zarówno w pompach, jak i instalacji, poprawiamy istniejące instalacje. W referacie przedstawię najnowsze stosowane przez nas rozwiązania oraz najczęściej popełniane błędy, wynikające ze specyfiki hydrotransportu mieszanin o silnych właściwościach erozyjnych.

4. W posumowaniu chcę zwrócić uwagę na najważniejsze moim zdaniem działania pozwalające na utrzymanie wysokiej dyspozycyjności oraz współpracę z dostawcami w celu doskonalenia ich produktów, pod kątem specyfiki pracy ich urządzeń w ZWR.

fot. 123rf.com/zdj.ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ