Partner serwisu
07 października 2020

Rozpoczynamy Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

Kategoria: XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej, 7-8 października 2020, Wrocław

Zarządzanie gospodarką wodno-ściekową w obliczu zmian, rozwiązania do uzdatniania wody, nowoczesne metody oczyszczania ścieków – to niektóre z tematów poruszanych w czasie XIV Kongresu Gospodarki Wodno-Ściekowej, który odbywa się w dniach 7-8 października we Wrocławiu.

Rozpoczynamy Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej

– Woda zaczyna być towarem deficytowym o strategicznym znaczeniu. Polska jest krajem o małych zasobach wodnych i dlatego sposób jej wykorzystania ma kluczowe znaczenie dla państwa. Gospodarka o obiegu zamkniętym, magazynowanie i odzyskiwanie wody stają się priorytetem najbliższych lat – mówił podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes zarządu firmy BMP, która jest organizatorem spotkania.

4 panele i debata

A. Grzeszczuk omówił pokrótce program Kongresu. Poza sesją wprowadzającą obejmuje on cztery panele tematyczne oraz debatę. Podczas prezentacji podjęte zostaną zagadnienia dotyczące:najnowszych technologii odzysku wody ze ścieków, jej uzdatniania do produkcji, wyłapywania i zagospodarowania wody deszczowej oraz zagospodarowywania osadów. Większość referatów oparta będzie o wdrożone i sprawdzone rozwiązania, które znalazły zastosowanie w przemyśle. Z kolei w debacie pt.: „Europejski zielony ład a gospodarka wodno-ściekowa” uczestnicy poszukiwać będą odpowiedzi na kluczowe pytania: jak zrealizować ambitne plany Komisji Europejskiej, jak korzystać z zasobów w sposób bardziej zrównoważony oraz jakie przyjąć kierunki dalszego rozwoju?

Otwarcie konferencji

– Gospodarza cieszy, kiedy przyjdą goście, wiec patrząc na salę z tej perspektywy bardzo dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie – powitała uczestników Elżbieta Kutyła, Dyrektor Ochrony Środowiska z PCC Rokita SA (spółka jest jednym z Gospodarzy Honorowych Konferencji). – PCC Rokita to zakład produkujący podstawowe produkty chemii organicznej i nieorganicznej, mamy również w nim wodę i ścieki, a także całe mnóstwo wyzwań.

Elżbieta Kutyła, z perspektywy dyplomowanej kolorystki, wspomniała o kolorach, również o tym szczególnym dla branży – zielonym. – Każdy z nas widzi kolory inaczej, tutaj dążymy do zielonego ładu czy zielonej gospodarki, jednak sami musimy zastanowić się nad jego odcieniem, jaki powinien być. Życzę państwu, aby każdy z nas znalazł swój kolor zielony – zakończyła przedstawicielka PCC Rokity.

Kolejnym mówcą był Krzysztof Kwiecień, Wiceprezes Zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. Pokrótce przedstawił firmę i matkę-spółkę PGE Energia Ciepła. – KOGENERACJA stoi dzisiaj przed wielkim wyzwaniem zmiany technologii z węglowej na gazową, a także takim pt. “ochrona środowiska”. Jedną z poważniejszych inwestycji, którą planujemy w najbliższych trzech latach, jest nowa Elektrociepłownia Czechnica – dodał Krzysztof Kwiecień.

Dyrektor Piotr Rzepa z KOGENERACJI S.A. przedstawił również proces technologiczny, który zachodzi przy produkcji energii elektrycznej i ciepła. – Oprócz paliwa w naszym przypadku mamy węgiel, ale również istotną rolę odgrywa woda, który służy m.in. do chłodzenia urządzeń - mówił.

– Browar Namysłów – jeden z najstarszych w Polsce. Dzisiaj produkujemy 1 200 000 hektolitrów piwa. Do tak dużych liczb stworzyliśmy wspólnie z firmą Veolia nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Połączyliśmy coś, co było bardzo ekologiczne, ale również coś, co było wymiernie ekonomicznie, ponieważ woda i ścieki mają bezpośredni wpływ na koszty.” – mówił Jacek Piech, przedstawiciel Browaru Namysłów, Gospodarza Honorowego Kongresu.

W części otwierającej głos zabrał również Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich (online), który mówił przede wszystkim jak ważnym i cennym zasobem jest woda. „Nawet u nas z tą wodą, która jest niezbędna do picia i użytku gospodarczego – mamy problem. Jest wydobywana z bardzo dużych głębokości. (…) A. Olkowski omówił również pokrótce obecną kondycję branży piwowarskiej. Początkowy czas epidemii był b. trudny, natomiast “od maja zaczęło się szaleństwo sprzedaży. Dzięki temu, że zostaliśmy na wakacjach w kraju, browary w Polsce na tym skorzystały” – podkreślał.

***

XIV Kongres Gospodarki Wodno-Ściekowej odbywa się w dniach 7-8 października br. w hotelu Ibis we Wrocławiu. Organizatorem jest firma BMP, wydawca magazynów „Chemia Przemysłowa”, „Energetyka Cieplna i Zawodowa” oraz „Kierunek Spożywczy”. Rolę Honorowych Gospodarzy pełnią: PCC Rokita SA, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. należący do Grupy PGE Energia Ciepła S.A. oraz Browar Namysłów, Grupa Żywiec S.A. W konferencji biorą udział m.in. specjaliści związani z branżą chemiczną, energetyczną i spożywczą.

Z uwagi na obecną sytuację, Kongres odbywa się w warunkach aktualnych wytycznych sanitarnych.

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ