Partner serwisu
14 października 2021

Browar na dzisiejsze czasy

Kategoria: XVIII Jesienne Spotkanie Browarników

... to tytuł panelu I, podczas którego uczestnicy mogli usłyszeć o aktualnych wyzwaniach i trendach w przemyśle browarniczym, o funkcjonowaniu browaru oraz szansach i perspektywach w branży.

Panel rozpoczął się od wywiadu publicznego z Mieczysławem Pankiewiczem, Prezesem Zarządu, Euro-Pan sp. z o.o.

Pierwszą prezentację merytoryczną wygłosił Sebastian Jabłoński, główny piwowar w Browarze Tenczynek. Prelegent przedstawił trochę historii Browaru oraz bliżej ukazał Tenczyńskie Oblicze Alkoholi.

Tenczyńskie Okovity to przede wszystkim staropolskie destylaty na bazie pszenicy, jęczmienia i żyta. Oferujemy również destylat ziemniaczany o wyraźnie słodszym, lżejszym i łagodniejszym smaku, z delikatnym posmakiem dymu i lekkim akcentem korzennym na finiszu. Oczywiście nasza Okovita to także wyrafinowane destylaty na bazie piw rzemieślniczych - możesz sięgnąć m.in. po Bierbrandy na bazie piwa Pils, z wyraźnie wyczuwalną goryczkową nutą chmielu, w stylu Koźlak czy piwa w stylu RIS, bogatego w aromaty słodowe, z nutą ciemnego pieczywa i karmelu - mówił piwowar Sebastian Jabłoński.


Następna prezentacja: Produkty i projekty GEA w zmieniającym się świecie piwa i napojów została przedstawiona przez Michaela Süchtinga, GEA/Euro-PAN.

Jeżeli instalacja ma w pełni spełniać wymagania browarnicze i konsumenckie, musi być zaprojektowana zgodnie z najnowszymi normami technologii przetwórczej, tj. jako bardzo elastyczny system, który można na bieżąco optymalizować w celu zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa produktu. Rozległe know-how inżynierów i menedżerów projektowych GEA zagwarantuje, że browar będzie przygotowany do produkcji na czas oraz że będzie wyglądał i działał zgodnie z wyobrażeniami i oczekiwaniami. Podejście koncepcyjne stosowane od samego początku projektu oznacza, że zapewniamy ograniczenie kosztów pracy instalacji do minimum, czy to w browarze, obszarze produkcji w niskiej temperaturze, czy w zakresie chłodnictwa i energetyki oraz automatyki procesu - mówił Michael Süchting.


Następnie Michał Gzylewski, Foss Polska Sp. z o.o. zaprezentował Beer Foss Ft Go, czyli kontrolę procesu warzenia piwa.

Dobrze wiemy, że warzenie piw rzemieślniczych to branża o bardzo wysokim poziomie konkurencji i niskiej marży. BeerFoss FT Go umożliwia szybką i równoczesną analizę wszelkich istotnych parametrów brzeczki i piwa, w czasie poniżej 3,5 minuty - przekonywał prelegent Michał Gzylewski.



Poprawa procesu fermentacji i warzenia piwa – regulacja procesowa w praktyce to tytuł kolejnej prezentacji, którą przedstawili 
Tomasz Kłopot oraz Jacek Czeczot, INVERSE CONTROL sp. z o.o.

Jesteśmy pionierem w zastosowaniu filozofii odchudzania do poprawy efektywności działania układów regulacji procesowej tak, aby właściwie odchudzony układ regulacji oferował „lepiej i więcej za mniej”. Opracowaliśmy nową koncepcję metodyczną - Lean for Control Systems. Fundamentem tego skutecznego zestawu narzędzi jest definicja źródeł strat wynikających z nieefektywnego działania układów regulacji procesowej (Muda w układach regulacji), wskazujących na niewykorzystane pokłady doskonalenia - przedstawili prelegenci.


Krystian Michalak, Grundfos Pompy Sp. z o.o. wystąpił z referatem Predykcja awarii maszyn wirujących – Grundfos Machine Health.

Rozwiązanie Grundfos Machine Health to system do monitorowania pomp, który stale monitoruje sprzęt za pomocą zaawansowanych czujników bezprzewodowych. Dane z tych czujników są bezpiecznie przechowywane w chmurze i analizowane przez algorytmy sztucznej inteligencji, które mogą wykryć nawet najmniejszą oznakę wskazującą, że pompy i inne krytyczne zasoby wymagają konserwacji lub naprawy - mówił Krystian Michalak.



Ostatnim referatem była prezentacja pt.: Droga do zielonego browaru na przykładzie Browaru w Elblągu, którą wygłosiła Aleksandra Demczuk, Grupa Żywiec SA Browar w Elblągu. Prelegentka najpierw przedstawiła Grupę Żywiec oraz kluczowe fakty na temat firmy i browarów, a następnie ukazała działania, jakie podejmuje Browar na rzecz środowiska.

Chcemy rozwijać naszą firmę, warząc lepszy świat od ziarna do baru. Zrównoważony rozwój jest jednym z priorytetów biznesowych naszej firmy, a jednocześnie nośnikiem pozytywnej zmiany otoczenia, w którym żyjemy - mówiła Aleksandra Demczuk.

 

***

Organizatorem XVIII Jesiennego Spotkania Browarników, które odbywa się 14-15 października 2021 r. w Krakowie jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma „Kierunek Spożywczy” oraz portalu: kierunekSPOŻYWCZY.pl. Gospodarzem Honorowym wydarzenia jest Browar Tenczynek.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ