Partner serwisu
14 października 2021

Proces tworzenia piwa bez tajemnic

Kategoria: XVIII Jesienne Spotkanie Browarników

Panel II o tytule "Proces tworzenia piwa bez tejemnic" poprowadziła Barbara Stachowiak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. O czym posłuchać mogli uczestnicy konferencji w tej części wydarzenia?

Proces tworzenia piwa bez tajemnic

Jako pierwszy wystąpił Arkadiusz Wenta z browaru AleBrowar, który przedstawił utrwalanie piwa za pomocą innowacyjnego sposobu na zasadzie PEF.

Czym są właściwie pulsacyjne pola elektryczne (PEF)? Jest to jedna z metod, która utrwala płynne produkty spożywcze, również w ramach tzw. technologii płotkowej. Główną zasadą utrwalania PEF jest inaktywacja drobnoustrojów znajdujących się w płynie spożywczym za pomocą wysokonapięciowych impulsów. Utrwalany produkt powinien znajdować się pomiędzy dwoma elektrodami - wytłumaczył Arkadiusz Wenta.


Następnie Michał Lenart oraz Janusz Rozumecki, JMR Europe Bis Sp. z o.o. Sp. k., wystąpili z referatem: Alkohol znika w próżni – dealkoholizacja próżniowa.

Dokładny pomiar stężenia alkoholu w czasie rzeczywistym pozwala kontrolować proces, dlatego każdy z naszych układów musi być wyposażony w odpowiednie urządzenia pomiarowe. Aby wstępnie zaprojektować instalację, potrzebne są takie dane jak: produkt, z którego usuwa się alkohol (piwo); stężenie alkoholu na wejściu; zawartość dwutlenku węgla na wejściu; wymagane końcowe stężenie zawartości alkoholu; wydajność godzinowa - przedstawił Janusz Rozumecki.

Weronika Hallmann, SYMBIOS Sp. z o.o., przedstawiła analizę jakości piwa metodą QPCR. Prelegentka przedstawiła m.in. wpływ mikroorganizmów na jakość piwa oraz konsekwencje dla piwowarów. Wśród konsekwencji znalazły się:

  • wybuchanie butelek/puszek na półkach sklepowych;
  • zwiększona zawartość alkoholu w piwie – akcyza;
  • zwiększenie kosztów – sterylizacja sprzętu, odszkodowania, zła opinia konsumentów;
  • trudny do usunięcia biofilm bakteryjny w butelkach zwrotnych i sprzęcie piwowarskim.

Następnie Marek Jastrzębski, Pall Poland Sp. z o.o., przedstawił technologię filtracji napoju Hard Seltzer. Prelegent mówił m.in. o stosowanych technologiach w filtracji i klarowaniu. Filtracja po fermentacji i wirowaniu (usunięcie zanieczyszczeń, osadów oraz filtry z ziemią okrzemkową, systemy membranowe, filtracja płytowa) oraz klarowanie - nadanie produktowi wysokiej klarowności - redukcja mętności (klarowność porównywalna z wodą, < 0.1 EBC oraz filtracja płytowa lub świecowa).


Ostatni referat o tytule: Innowacyjne rozwiązania etykietowania opakowań w przemyśle piwowarskim przedstawił Martin Hammerschmid, Gernep GmbH.

Dzięki naszym elastycznym wariantom koncepcji maszyn do klejenia na mokro i gorąco oraz etykietowaniu samoprzylepnym jesteśmy jednym z wiodących producentów maszyn etykietujących na świecie. Zajmujemy się wszystkimi aspektami etykietowania sprzętu: precyzyjne pozycjonowanie, taśma foliowa, funkcje uszczelniania z kodowaniem i datowaniem oraz etykiety zabezpieczające przed manipulacją - wymieniał prelegent.

***

Organizatorem XVIII Jesiennego Spotkania Browarników, które odbywa się 14-15 października 2021 r. w Krakowie jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma „Kierunek Spożywczy” oraz portalu: kierunekSPOŻYWCZY.pl. Gospodarzem Honorowym wydarzenia jest Browar Tenczynek.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ