O efektywności energetycznej w Czeladzi
Sytuacja polskiej elektroenergetyki, wpływ rosnących kosztów energii i paliw na krajowy przemysł, jego transformacja energetyczna czy zarządzanie mediami – to najważniejsze tematy poruszane w czasie spotkania, które odbywa się w Czeladzi w hotelu Szafran.
Jubileuszowa edycja
To już 20. edycja konferencji, której historię przedstawił podczas otwarcia Adam Grzeszczuk, prezes BMP (firma jest organizatorem eventu). Przypomniał, jak zmieniał się program, profil uczestników, a nawet nazwa imprezy, wcześniej znanej jako „Wielcy Odbiorcy na Rynku Energii”. – Edycja pierwsza odbyła się w kwietniu 2003 roku, gospodarzem był wówczas KGHM Polska Miedź – mówił A. Grzeszczuk, który przypomniał problemy, wyzwania, z jakimi borykał się wówczas przemysł, co znalazło odzwierciedlenie w wygłoszonych referatach. W programie znalazły się wtedy m.in. wystąpienia: „Aktualna sytuacja wielkich odbiorców na rynku energii elektrycznej” – prof. Jan Popczyk, „Wspomaganie obsługi wielkich odbiorców z wykorzystaniem informatyki – systemy analityczne w teorii i praktyce” – Wasko Sp. z o.o., „Systemy informacji kierownictwa – narzędzia do zarządzania nowoczesnym przedsiębiorstwem” – Spin Sp. z o.o., „Nowe źródła wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu w KGHM” – KGHM Polska Miedź SA czy „Portfel zakupowy wielkich odbiorców przemysłowych” – Partner na Rynku Energii.
Dziś wyzwania dla przemysłu są inne. Podyktowane m.in. rosnącymi cenami emisji CO2, drożejącymi surowcami, polityką klimatyczną UE czy wreszcie wojną w Ukrainie, która powoduje m.in. zagrożenie bezpieczeństwa dostaw dla Europy paliw i surowców energetycznych – o czym wspominał prezes BMP.
Odpowiedzieć na zmiany
Jednym z pomysłodawców organizacji konferencji jest prof. Jan Popczyk, który od lat czynnie uczestniczy w jej kolejnych edycjach. – Konferencja ta w przeszłości zmieniała swój tytuł. Dziś będę namawiał organizatorów, uczestników, do kolejnej zmiany, gdyż wymagają tego dzisiejsze okoliczności, dzisiejsza sytuacja – mówił profesor Popczyk. – Chciałbym, byśmy się skoncentrowali na budowie kryzysowej odporności elektroprosumenckiej wielkiego przemysłu. To zadanie dla nas wszystkich. Nie będzie już statycznego świata, dynamika zmian będzie narastać i musimy na nie umieć odpowiedzieć.
Od lat patronat nad konferencją obejmuje Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu oraz Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, o czym przypomniał Henryk Kaliś, reprezentujący obie te organizacje. – Zawsze mówiliśmy, że czasy są trudne, pełne wyzwań. Dziś jednak widzimy, że nawet w czasie wojny gospodarka, energetyka może funkcjonować. Apeluję więc: róbmy swoje! – zaznaczył H. Kaliś.
Bogaty program
W ramach konferencji zaplanowano 4 panele wykładowe, debatę: „Przyszłość przemysłu w obliczu trwającej transformacji”, warsztaty techniczne poświęcone nowelizacji ustawy o efektywności energetycznej oraz wystawę stoisk – firm dostarczających rozwiązania dla przemysłu w zakresie efektywności.
***
XX edycja konferencji Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle odbywa się w dniach 17-18 marca w Czeladzi. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o., wydawca m.in. magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa.
Komentarze