Partner serwisu
22 marca 2022

Jubileuszowe „Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle” za nami

Kategoria: XX Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle

17-18 marca w Czeladzi odbyła się XX konferencja „Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle”. Wydarzenie skupiające ekspertów z obszaru efektywności i optymalizacji na trwale wpisało się w kalendarz spotkań przedstawicieli przemysłu energochłonnego.

Jubileuszowe „Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle” za nami

Ponad 130 uczestników wzięło udział w konferencji, wysłuchując 16 referatów, debaty eksperckiej oraz czynnie uczestnicząc w warsztatach technicznych. W czasie dwóch dni, w Czeladzi poruszono najważniejsze tematy dla przemysłu energochłonnego w Polsce.

Transformacja energetyczna i aktualna sytuacja

Pierwsza część spotkania poświęcona była w głównej mierze transformacji energetycznej i jej oddziaływaniu na przemysł. Nie pominięto spraw związanych z konfliktem w Ukrainie, w znaczącym stopniu wpływającym na dostępność surowców energetycznych w Europie – szeroko na ten temat mówił Herbert Leopold Gabryś („ELEKTROENERGETYKA W POLSCE 2022. Wybrane z wyników, tendencji i wyzwań”).

O rosnących kosztach energii i paliw, wpływie struktury polskiego sektora energetycznego, mechanizmu wyceny energii oraz polityki energetycznej wspomniał Henryk Kaliś (Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu), a Piotr Kolasa (Polowiec i Wspólnicy Sp. j.) przybliżył temat umów typu corporate Power Purchase Agreement – jako rozwiązania dla przemysłu w procesie transformacji energetycznej.

Panel wprowadzający zakończyło wystąpienie prof. Jana Popczyka, który podkreślał pilną potrzebę budowy kryzysowej odporności elektroprosumenckiej przemysłu energochłonnego.

Zwieńczeniem panelu była uroczystość wręczenia statuetek jubileuszowych osobom współpracującym z Wydawnictwem BMP w zakresie merytorycznego przygotowaniu konferencji. Otrzymali je: prof. Jan Popczyk, Henryk Kaliś oraz Daniel Borsucki.

Więcej przeczytasz tutaj https://www.kierunekenergetyka.pl/artykul,90618,statuetki-na-xx-lecie.html

Energia pod kontrolą

Panel pierwszy poświęcony był zarządzaniu energią w przedsiębiorstwach – prezentowane referaty poruszyły tematykę m.in. Przemysłu 4.0, o którym mówił Andrzej Soldaty („Możliwości i wyzwania efektywnego wykorzystania energii w Przemyśle 4.0”). Wciąż aktualną kwestię DSR („DSR – pierwszy rok usługi w Rynku Mocy: wnioski, wyzwania i trendy”) przybliżył Grzegorz Wałdoch z ENSPIRION Sp. z o.o., natomiast o nowym wymiarze kontroli procesów energetycznych w aspekcie transformacji energetycznej wspomniał Tomasz Słupik z „Energopomiar” Sp. z o.o.

O sprawności ruchowej transformatorów mocy referował Paweł Gula (C.C.JENSEN Polska Sp. z o.o.), a cały panel zakończyło ciekawe wystąpienie Daniela Borsuckiego (TAURON NOWE TECHNOLOGIE), poświęcone ESCO: inwestycje energetyczne z oszczędności, modele ESCO, harmonogram rzeczowo-finansowy w modelu inwestycji ESCO, inwestycje TAURON Nowe Technologie SA w modelu ESCO.

Zarządzanie mediami w przemyśle

Panel 2 rozpoczął referat „Monitoring zużycia mediów produkcyjnych”, przygotowany przez Jakuba Kasprzyckiego z PRACOWNI INFORMATYKI NUMERON SPÓŁKA Z O.O. Jacek Misiejuk (Enel X Polska Sp. z o.o.) wspomniał o wykorzystaniu elastyczności odbiorców przemysłowych, co jest kluczowym elementem transformacji energetycznej i rozwoju OZE. Michał Pierzchalski z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. zakończył panel referatem „Droga do dekarbonizacji – analiza śladu węglowego w kontekście transformacji energetycznej przedsiębiorstw”.

Efektywność i optymalizacja

„Efektywność i optymalizacja w nowoczesnym przedsiębiorstwie” to tytuł trzeciego panelu, który odbył się drugiego dnia konferencji. Nie zabrakło w nim wystąpień praktyków z dużych zakładów produkcyjnych, m.in. z rafinerii Grupy LOTOS („Efektywność energetyczna w rafinerii Grupy LOTOS S.A. – uwarunkowania poprawy oraz przykłady praktycznych rozwiązań” – Dariusz Potęga) czy Grupy Azoty („Zielony Ład a ISO 50 001”, Krzysztof Dziuban). Uzupełnieniem panelu było wystąpienie Grzegorza Serwatki z Engie Services Sp. z o.o. („Dekarbonizacja przemysłu”) oraz Miłosza Kałuży z EuroPro GROUP (Jak zapobiegać awariom i obniżyć koszty energii – kamery ultradźwiękowe i termowizyjne FLIR)

Przyszłość przemysłu

Pierwszy dzień konferencji zakończył się debatą „Przyszłość przemysłu w obliczu trwającej transformacji” moderowaną przez Herberta Leopolda Gabrysia, byłego wiceministra odpowiedzialnego za energetykę. W dyskusji udział wzięli: Jacek Chodkowski – Prezes Zarządu Dalkia Polska, Piotr Danielski – Wiceprezes ds. Technicznych z DB Energy S.A., Henryk Kaliś – Przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu, Tomasz Słupik – Dyrektor Techniczny „Energopomiar” Sp. z o.o., Beata Superson-Polowiec – Radca Prawny w Polowiec i Wspólnicy Sp. j., Zbigniew Wadach – Dyrektor Dep. Korporacyjnego Techniki i Energii w Grupie Azoty S.A. oraz Szymon Walkowski – Szef Biura Efektywności Energetycznej w Grupie LOTOS S.A.. Zaproszeni goście rozmawiali m.in. o europejskich regulacjach i ich wpływie na transformację gospodarki, efektywności jako optymalnym kierunku zmian w przemyśle oraz kosztach produkcji w odniesieniu do rentowności polskich przedsiębiorstw.

Tuż przed debatą, jeden z uczestników dyskusji – Piotr Danielski – otrzymał prestiżową statuetkę Klucza Sukcesu (więcej: https://www.kierunekenergetyka.pl/konferencja,2218,90601.html).

Warsztaty na zakończenie

„Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej” to tytuł warsztatów, które zakończyły drugi dzień wydarzenia, tym samym całą konferencję. Prowadzący, mec. Jan Sakławski z kancelarii Brysiewicz, Bokina, Sakławski i Wspólnicy, zaproponował uczestnikom interaktywną formę dyskusji z zakresu najważniejszych zmian w zakresie ustawy o efektywności energetycznej, zaczynając od genezy i przyczyn nowelizacji przez najważniejsze modyfikacje i zmiany, a kończąc na różnicach w nakładaniu kar.

Z okazji jubileuszu konferencji nie zabrakło „urodzinowych” akcentów: uczestnicy podczas bankietu mogli spróbować tortu, obok stoisk wystawowych prezentowano także kilkanaście zdjęć pokazujących poprzednie edycje. Do historii wydarzenia nawiązywał także prezes BMP Adam Grzeszczuk (https://www.kierunekenergetyka.pl/konferencja,2218,90604.html). 

W imieniu organizatorów bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym za udział i mamy nadzieję na kolejne co najmniej 20 lat tej szczególnej konferencji.

***

XX edycja konferencji Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle odbywała się w dniach 17-18 marca 2022 w Czeladzi. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o., wydawca m.in. magazynu Energetyka Cieplna i Zawodowa.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ