Partner serwisu
09 stycznia 2024

Innowacyjne zastosowanie kawioru molekularnego w gospodarce rolnej

Kategoria: Aktualności

Odpady z produkcji kawioru molekularnego, popularnego w przemyśle cukierniczym, zawierają trudne do utylizacji substancje takie jak zagęstniki, emulgatory i substancje żelujące.To one mogą stać się w przyszłości składnikiem, który użyźni naszą glebę.

Innowacyjne zastosowanie kawioru molekularnego w gospodarce rolnej

Badaczki z Uniwersytetu Łódzkiego pracują nad innowacyjnym wykorzystaniem odpadów powstałych podczas produkcji kawioru molekularnego w celu użyźniania gleby w gospodarce ekologicznej. Choć ilość tych odpadów nie jest duża, ich utylizacja wiąże się z wysokimi kosztami.

Projekt badawczy, prowadzony przez dr Justynę Nawrocką i Urszulę Świercz-Pietrasiak z Katedry Fizjologii i Biochemii Roślin, ma na celu opracowanie kompleksowego systemu bioremediacyjnego do ekologicznego gospodarowania odpadami poprodukcyjnymi z produkcji kawioru molekularnego. Badaczki podkreślają, że odpady z przemysłu cukierniczego, jeśli odpowiednio zabezpieczone, są wystarczająco czyste, by mogły być używane w innych celach.

Pomysł zakłada wykorzystanie tych poprodukcyjnych odpadów w gospodarce obiegu zamkniętego, zwłaszcza że są one nietoksyczne i nie zawierają szkodliwych substancji. W ramach projektu, podczyszczone i przefiltrowane odpady dodawano do podłoży, na których wysiewano nasiona roślin. Wyniki badań wskazują na wzrost bioróżnorodności roślin na nieurodzajnych glebach piaszczystych i wysokoprzepuszczalnych.

Badaczki sugerują, że ten innowacyjny sposób wykorzystania odpadów może być szczególnie skuteczny na obszarach dotkniętych suszą, ponieważ podczyszczone odpady mogą zagęszczać glebę, pomagając utrzymać wilgoć. Podkreślają również, że składniki odpadów, takie jak gumy i wielocukry, mogą stanowić doskonały materiał do wzrostu roślin i mikroorganizmów.

Projekt, zatytułowany "Wykorzystanie kompleksowego systemu bioremediacyjnego w ekologicznej gospodarce odpadami poprodukcyjnymi", realizowany jest we współpracy z polskim producentem słodyczy, który zwrócił się o pomoc w wykorzystaniu odpadów w sposób nietypowy. Badaczki podkreślają potencjał tego rozwiązania i planują kontynuację badań przez 3-5 lat, aby lepiej zrozumieć wpływ tego komponentu na rośliny, z myślą o potencjalnym zastosowaniu na skalę światową.

źródło: tekst na podstawie: Nauka w Polsce
fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ