Partner serwisu
07 marca 2024

Od ziarna kawy do pełnej filiżanki: rola i pozycja kobiet w przemyśle kawowym

Kategoria: Aktualności

Lavazza celebruje Dzień Kobiet i zaprasza na webinar na temat ich roli w przemyśle kawowym.

Od ziarna kawy do pełnej filiżanki: rola i pozycja kobiet w przemyśle kawowym

Przy okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, Lavazza zdecydowała się przypomnieć o ich fundamentalnej roli w świecie kawy i nie tylko, prezentując wybrane projekty promujące prawa kobiet opracowane przez Fundację Lavazza.

Misja fundacji: informować i edukować

11 marca, z okazji 68. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet w ONZ, Lavazza otworzy wystawę Kalendarza Lavazza 2024 More than Us, znajdującą się przy wejściu dla delegatów w siedzibie tej organizacji. Inicjatywa ma na celu zabranie widzów w wizualną podróż do Afryki, celebrując, jej mieszkańców i krajobrazy, szczególny nacisk kładąc, na wzmocnienie pozycji kobiet i wspieranie ich przedsiębiorczości. Oprócz instytucjonalnej obecności przedstawicieli ONZ i ambasadorów wielu krajów, w wydarzeniu wezmą udział Francesca Lavazza (Członek Zarządu, Grupa Lavazza), Veronica Rossi (Senior Sustainability Manager, Grupa Lavazza i Manager w Fundacji Lavazza) oraz Sheila Ampumuza, przedstawicielka i dyrektor projektu Sawa.

Ponadto, aby podkreślić ciągłe zaangażowanie firmy w promowanie równych szans jako siły napędowej zmian, 8 marca od 15:30 do 16:30 czasu środkowoeuropejskiego Lavazza będzie gospodarzem webinarium "To (nie) jest praca dla dziewcząt: jak kobiety kształtują przemysł kawowy" w transmisji na żywo na LinkedIn. Wydarzenie, dostępne w 4 językach (włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim), ma na celu zapewnienie platformy wymiany opinii i doświadczeń dla wybitnych liderek reprezentujących każdy etap łańcucha produkcji w branży kawowej. Spotkanie będzie okazją do podzielenia się swoimi historiami i spostrzeżeniami dotyczącymi wszystkich etapów produkcji, eksportu i dystrybucji kawy, w długiej drodze od ziarna do pełnej filiżanki. Wśród zaproszonych prelegentek znajdą się Rina Mejia (producentka kawy z Hondurasu), Flavia Barbosa Paulino da Costa (eksporterka kawy i dyrektorka Exportadora Guaxupé z Brazylii), Francesca Dangelico (dyrektorka ds. rozwoju żywności i innowacji Lavazza z Włoch), Susanne Wege (dyrektorka generalna Lavazza DACH & Poland z Niemiec) oraz Giselle Sebenello (baristka i przedsiębiorczyni z Włoch). Dodatkowo, w czasie wydarzenia wystąpi również Sheili Ampumuza (dyrektorka krajowa SAWA World) opowiadając o projekcie Sawa. Webinarium będzie zawierało świadectwa prelegentek, podkreślając perspektywy zarówno Lavazza, jak i partnerów na całym świecie.

O Fundacji

Fundacja Lavazza, założona w 2004 roku i obchodząca w tym roku 20-lecie działalności, prowadzi obecnie 33 aktywne projekty w 21 krajach na 3 kontynentach, przynosząc korzyści prawie 190 000 plantatorów kawy. Wzmocnienie pozycji kobiet jest jednym z kluczowych filarów projektów Fundacji Lavazza. Zapewniając dostęp do edukacji, szkoleń i zasobów, Fundacja pomaga przełamywać bariery i umożliwia kobietom pełnienie ról przywódczych w swoich społecznościach. Przynosi to korzyści nie tylko poszczególnym kobietom, ale całej społeczności uprawiającej kawę, jednocześnie wzmacniając łańcuch dostaw kawy jako całość, poprzez promowanie większej równości płci i zrównoważonego rozwoju.

Fundacja Lavazza, wraz z organizacją pozarządową Sawa World, założyła "Ujana Coffee Project". Inicjatywa ta wzmacnia pozycję młodych ludzi, zapewniając im lokalne zasoby i możliwości zmian, w szczególności w małych gospodarstwach kawowych. W ciągu trzech lat projekt wspierał przedsiębiorczość wśród 765 młodych ludzi, w wyniku czego powstały 343 mikroprzedsiębiorstwa. Ci młodzi właściciele firm doświadczyli 25% wzrostu miesięcznego dochodu, jednocześnie inspirując ponad 5000 osób, umożliwiając im wniesienie wkładu finansowego do swoich rodzin.

Warto zauważyć, że 40% ambasadorów projektu Ujana Coffee to kobiety, co stanowi bardzo znaczący odsetek, biorąc pod uwagę kontekst społeczno-ekonomiczny obszaru projektu. Setki kobiet były otwarte i proaktywne w tworzeniu i rozwijaniu mikroprzedsiębiorstw, co z kolei stworzyło pozytywny cykl: setki innych zostało zaangażowanych i dotarło do nich poprzez osobiste i cyfrowe programy szkoleniowe, tworząc bardzo znaczącą kulturę wzmacniania pozycji kobiet na obszarach, na których projekt jest obecny.

Zespół Sawa World jest prowadzony przez Daphne Nederhorst, jedną z bohaterek Kalendarza Lavazza 2018 i składa się głównie z kobiet, co stanowi kolejny wkład w rozpowszechnianie kobiecych wzorców do naśladowania w społecznościach objętych projektem. Sheila Ampumuza, po prawie 10 latach na stanowisku dyrektorki krajowego Sawa World, jest nie tylko ekspertką w pomaganiu młodym ludziom w swoim kraju, Ugandzie, ale stała się inspiracją dla wielu młodych lokalnych kobiet, podkreślając wielką wartość, jaką niosą za sobą edukacja i technologia.

Głównym założeniem Sawa World jest rozpowszechnianie dobrych praktyk pod hasłem wartości współpracy - "More Than Us" – idei, która zainspirowała Kalendarz Lavazza 2024. W świetle imponujących wyników działalności projektu w pierwszych trzech latach funkcjonowania, Fundacja rozpromowała go również wśród różnych uczestników łańcucha kawowego w Ugandzie, aby inne organizacje mogły również wspierać projekt w ugandyjskich społecznościach uprawiających kawę, w których działają.

Można połączyć się z webinarium przez Zoom z kodem dostępu 873666 (włoski, angielski, hiszpański i francuski).

 

źródło: informacja prasowa Lavazza
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ