Kompania Piwowarska zdobywa Zielony Listek ESG
Kompania Piwowarska, na gali odbywającej się 11 czerwca br. w Warszawie, została po raz pierwszy nagrodzona Zielonym Liskiem ESG przyznawanym przez tygodnik POLITYKA w XIII edycji zestawienia. Od tego roku zestawienie dotyczy szerszej perspektywy na odpowiedzialne i zrównoważone działania firm w trzech obszarach: ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Zielony Listek to najważniejsza nagroda, przyznawana firmom, które działają w duchu unijnych programów Green Deal i Fit for 55.
Złote, Srebrne, Białe lub Zielone Listki trafiają do tych firm, dla których troska o ochronę środowiska, wspieranie lokalnych społeczności, etyczne postępowanie czy dbanie o dobrostan pracowników, dobre relacje z kontrahentami i wsłuchiwanie się w oczekiwania klientów są ważnymi elementami strategii biznesowych.
Od początku istnienia zestawienia Polityki Kompania Piwowarska znajduje się wśród nagradzanych przedsiębiorstw. Do tej pory firma zdobyła sześć srebrnych, pięć złotych i jeden super złoty Listek CSR, a w tym roku po raz pierwszy Kompania Piwowarska otrzymała Zielony Listek.
- Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że po od samego początku istnienia tego zestawienia, czyli od ponad 13 lat znajdujemy się w gronie liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce. Obszar ten stanowi kluczowy element naszej strategii. Posiadamy jasno zdefiniowane cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, które konsekwentnie realizujemy. Naszym nadrzędnym celem jest budowanie więzi, które mają znaczenie, co oznacza, że wspólnie z wybranymi partnerami dążymy do wywierania pozytywnego wpływu na nasze otoczenie, zarówno w wymiarze środowiskowym, jak i społecznym. – skomentowała Kinga Kostrzyńska, kierowniczka ds. zrównoważonego rozwoju w Kompanii Piwowarskiej.
Na początku 2022 r. Kompania Piwowarska określiła cel nadrzędny swojego działania, jakim jest „Tworzenie więzi, które mają znaczenie”. Realizacją tej ambicji jest kierowanie się we wszystkich działaniach firmy przede wszystkim dobrem planety i pozytywnym wpływem na społeczeństwo. Zielone inwestycje prowadzące m.in. do redukcji śladu węglowego, jak najmniejszego zużycia wody czy zmniejszenia ilości odpadów to wymierny wyraz podejmowanych działań. Firma podejmuje również szereg działań w zakresie społecznym, prowadząc kampanie świadomościowe, wspierając inicjatywy edukacyjne i rozwojowe czy nawiązując partnerstwa z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami.
Podkreślić należy, że Zielone Listki otrzymują wyłącznie te firmy, które podejmują strategiczne decyzje, stawiają konkretne i mierzalne cele w oparciu o analizy, fakty i liczby, a także odwołują się do dostępnej wiedzy naukowej, gospodarczej i technologicznej. A przy tym w wiarygodny sposób mierzą swój ślad węglowy w oparciu o uznaną metodykę GHG Protocol i poddają go zewnętrznej weryfikacji, jak również opierają swoje działania o najlepsze lokalne i globalne praktyki, międzynarodowe standardy np. poprzez certyfikację Science Based Targets Initiative (SBTi) lub weryfikację zewnętrzną. Dodatkowo istotnym elementem ich zarządzania ESG jest całościowy system zarządzania kwestiami klimatycznymi z przejrzystym udziałem członków zarządu i rady nadzorczej.
Komentarze