Zott Polska uruchamia farmę fotowoltaiczną
12 września 2024 r. w siedzibie firmy Zott Polska w Opolu uroczyście otwarto największą w mieście farmę fotowoltaiczną. Instalacja zajmuje łączną powierzchnię 2 ha i osiąga moc 1564 kWp.
Oficjalne otwarcie inwestycji odbyło się w czwartek, 12 września na terenie firmy w Opolu przy ul. Chłodniczej. Na wydarzeniu pojawiło się wielu znamienitych, a wśród nich Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski. Podczas uroczystości obecna była również przewodnicząca Rady Nadzorczej, pani Christine Weber, która jest jednocześnie członkiem rodziny, do której należy firma, a także członkowie zarządu grupy Zott.
- Projekt budowy farmy rozpoczął się w marcu 2022 r. uzyskaniem warunków zabudowy, a zakończył się wpisem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w dniu 16 lipca 2024 r. Instalacja wytworzy do 1,6 GWh energii elektrycznej w roku, a tym samym pokryje ok. 12% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dodatkową korzyścią jest re-dukcja CO2 o ok. 1300 ton – powiedział dyrektor zakładu Zott Polska, Rafał Rzepka.
Inwestycja zajmuje łączną powierzchnię 2 ha, z czego 1652 moduły zainstalowano na gruncie (1,2 ha), a 1174 moduły (0,8 ha) na powierzchni dachowej. Dodatkowo zbudowano także oddzielną stację transformatorową, która jest podłączona do sieci średniego napięcia.
- Cieszę się, że możemy dzisiaj świętować tak ważne dla naszej firmy wydarzenie jakim jest uruchomienie farmy fotowoltaicznej. W planach grupy Zott są kolejne inwestycje, dzięki którym zredukujemy emisję dwutlenku węgla. To część naszej strategii korporacyjnej Zott 2026+ i jeden z głównych obszarów naszego zainteresowania. Jako międzynarodowy pro-ducent wyrobów mleczarskich mamy świadomość jak ważna jest ochrona środowiska – powiedział CEO grupy Zott, Frank Uszko.
Ukończenie budowy farmy to jeden z etapów na drodze ku bardziej zrównoważonemu rozwojowi. Firma Zott podejmuje również działania, które mają na celu redukcję zużycia paliw kopalnych oraz odzyskiwanie ciepła. Na bieżąco monitorowane są także ilości pro-dukowanych ścieków i zużycie wody.
Realizacja projektu wymagała wieloetapowych przygotowań i uzyskania w odpowiednim czasie decyzji administracyjnych. Ważne było, aby prace zakończyły się przed wyznaczoną datą uruchomienia farmy. Na szczęście wszystko udało się zakończyć pozytywnie i w usta-lonym wcześniej terminie.
Komentarze