Rekordowe winobranie w Gruzji
2024 to znakomity rok dla gruzińskiego wina. Według danych Narodowej Agencji Wina z Gruzji, w trzech pierwszych kwartałach 2024 roku z Gruzji do Polski wyeksportowano 4,5mln litrów wina, o 12% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Gruzja również właśnie osiągnęła historyczny rekord zbiorów winogron. W porównaniu z rokiem ubiegłym przetworzono o 47% więcej winogron, a przychody ze sprzedaży tych owoców wzrosły o 82%.
Na dzień 7 października 2024 w Gruzji przetworzono 300 000 ton winogron, co stanowi najwyższy wynik w historii niepodległej Gruzji. W skali kraju najwięcej winogron zebrano w regionie Kachetii — 296 000 ton. Pozostałe winogrona pochodziły z innych regionów winiarskich Gruzji. Przychody ze sprzedaży winogron wyniosły 450 milionów GEL (około 660 milionów złotych).
W porównaniu z 2023 rokiem, kiedy przetworzono 204 000 ton winogron, a przychody wyniosły 247 milionów GEL, tegoroczne wyniki wskazują na znaczny rozwój sektora winiarskiego w Gruzji, szczególnie w kontekście rynku francuskiego, niemieckiego czy portugalskiego, gdzie, według danych z Comité Européen des Entreprises Vins (CEEV), tegoroczne zbiory winogron były niższe o odpowiednio 18% we Francji, 2% w Niemczech i 8% w Portugalii.
Sezon winobrania to szczególny czas zarówno w największym winiarskim regionie Gruzji — Kachetii, jak i Racha, czy w słynnym regionie Lechkhumi, który słynie z unikalnych odmian win Tvishi oraz Okuresh Usakhelouri. We wrześniu i w październiku w Gruzji obchodzone jest święto plonów związane z winobraniem — rtveli, to okres zabaw i festynów (więcej o tym, co warto odwiedzić w Gruzji, także jesienią, można znaleźć w Enoturystycznym Przewodniku).
Do 7 października 20 000 producentów wina zmagazynowało swoje plony. W winobraniu wzięło udział aż 486 firm winiarskich. Zgodnie z danymi Narodowej Agencji Wina z Gruzji, w kraju można znaleźć ponad 500 odmian winorośli, z czego 38 jest dopuszczonych do sprzedaży jako odrębne szczepy. Jednym z najważniejszych i najsłynniejszych szczepów w produkcji gruzińskich czerwonych win jest Saperavi. Obecnie jedna dziesiąta winorośli na terenie Gruzji (ponad 4 tys. ha), to właśnie szczep Saperavi, idealny do produkcji win wytrawnych, półsłodkich, słodkich oraz wzmacnianych.
Dane z gruzińskiego rynku wina są bardzo optymistyczne. Dziś kraj o najdłuższej nieprzerwanej tradycji produkcji wina, z sukcesem odzyskuje swoje dziedzictwo i należyte miejsce w międzynarodowej kulturze winiarskiej. Między innymi dzięki dotacjom, systemowi certyfikacji i szeroko zakrojonym działaniom promocyjnym Narodowej Agencji Win z Gruzji, gruzińscy producenci win mogą skutecznie konkurować na międzynarodowych rynkach, wśród których Polska jest liderem w Unii Europejskiej.
Komentarze