Partner serwisu
27 listopada 2024

Robot do tworzenia nanocząsteczkowej mieszaniny nawozów wygrywa pierwszy IDEATHON #NestleDlaNauki

Kategoria: Aktualności

Podczas pierwszej edycji Ideathonu #NestleDlaNauki, organizowanego przez Nestlé Polska, wyłoniono zespół, który zaprezentował najbardziej innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie rolnictwa regeneratywnego. Zwycięzcami zostali studenci ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którzy wywalczyli pakiet akceleracyjny Foodtech.ac o wartości 19 000 PLN.

Robot do tworzenia nanocząsteczkowej mieszaniny nawozów wygrywa pierwszy IDEATHON #NestleDlaNauki

W Ideathonie, zorganizowanym na terenie warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w dniach 22-24 listopada, wzięło udział 12 zespołów z 9 polskich uczelni. Studenci pracowali nad rozwiązaniami dotyczącymi optymalizacji wykorzystania nawozów w uprawach roślin. Zwycięski zespół z SGGW zaproponował robota wspierającego rolników w lepszym wykorzystaniu nawozów. „Bulbulator – Nanodrop” to koncepcja urządzenia do tworzenia wody nanocząsteczkowej z mieszaniną nawozów. Rozwiązanie to dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu nawozu może pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Rada Programowa, reprezentowana przez: prof. Krystynę Gutkowską (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), prof. Annę Dąbrowską (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), prof. Tomasza Piechotę (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), prof. Katarzynę Przybyłowicz (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), dr Anetę Perzanowską (Instytut Rolnictwa SGGW), Adama Baucza (Fundacja Terra Nostra), Michała Mądrego (Foodtech.ac), zaś z ramienia Nestlé Polska Aleksandra Wasilewskiego (prezes zarządu Nestlé Polska), koordynatorkę programu Blankę Mellovą, ponadto ekspertów agronomii Katarzynę Karawaj i Sebastiana Blocha, doceniła innowacyjność projektu, jego potencjał biznesowy oraz wysoką jakość prezentacji pomysłu. Zwycięski zespół otrzymał nagrodę główną – „Pakiet akceleracyjny Foodtech.ac.” o wartości 19 000 zł, który umożliwi dalszy rozwój pomysłu.

- Jesteśmy niezwykle zadowoleni z zaangażowania studentów i jakości przedstawionych projektów. Program #NestleDlaNauki to doskonała okazja, aby wspierać młodych ludzi w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa i całego łańcucha żywnościowego. – powiedziała Blanka Mellova, koordynatorka programu #NestleDlaNauki z Nestlé Polska.

W trakcie wydarzenia przyznano również dwa wyróżnienia - nagrody finansowe w wysokości 10 000 zł*. Otrzymały je zespół z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za system „Agri-Soft – Regeneratywny asystent”, który wspomaga prowadzenie gospodarstwa rolnego oraz zespół uczelni z Krakowa (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) za zaproponowanie innowacyjnego rozwiązania w postaci nawozu złożonego z odpadów przemysłu rolno-spożywczego.

#NestleDlaNauki to nowy program Nestlé Polska, który ma na celu wspieranie polskich środowisk naukowych w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań w obszarze żywności. Inicjatywa obejmuje m.in. coroczną organizację Ideathonów oraz przyznawanie grantów naukowych. Tematem przewodnim pierwszej edycji jest rolnictwo regeneratywne, a wśród aktywności wspierających budowanie świadomości w tym obszarze znalazły się także wykłady prowadzone przez agronomów Nestlé Polska na pięciu uniwersytetach w całej Polsce. Więcej informacji: o programie https://www.nestledlanauki.pl/

*łącznie na cały zespół

źródło: informacja prasowa Nestlé Polska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ