Ulubione owoce i warzywa listopada 2024 – raport Kantar Polska
Projekt, realizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW) pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ma na celu promocję spożycia owoców i warzyw poprzez edukację konsumentów. Aktualizowane dane dotyczące kilkudziesięciu gatunków owoców i warzyw można znaleźć na stronie https://wczorajnatalerzu.pl.
Najpopularniejsze owoce listopada
Według badań Kantar Polska, najchętniej spożywanym owocem listopada były jabłka, które wybrało aż 86% Polaków. Popularność jabłek była niezależna od płci, wieku, dochodów czy sytuacji zawodowej respondentów. Na drugim miejscu znalazły się gruszki, spożywane przez 46% badanych, a trzecie miejsce przypadło śliwkom – 31%.
Spośród owoców jagodowych największą popularnością cieszyły się borówki i maliny, które zadeklarowało odpowiednio 27% badanych. Truskawki spożywał co piąty Polak (22%), a czarne porzeczki i aronia uzyskały wyniki 19% i 15%.
Zmiany w porównaniu do poprzednich miesięcy i lat:
- W porównaniu do października, spożycie gruszek spadło o 7 pp, a śliwek aż o 19 pp.
- Rok do roku największy spadek spożycia zanotowały śliwki (21 pp). Pozostałe owoce utrzymały swoją pozycję sprzed roku.
Najpopularniejsze warzywa listopada
W listopadzie najchętniej wybieranymi warzywami były:
- Pomidory (90%),
- Cebula (88%),
- Marchew i ogórek (ex aequo po 86%).
Na kolejnych miejscach znalazły się:
- Papryka – 67%,
- Kapusta – 65%,
- Pieczarki – 53%.
Blisko połowa Polaków spożywała buraki (48%) oraz kalafior (47%), a cukinię wybrało 34% respondentów. Mniej popularne okazały się dynia (27%) i boczniaki (15%).
Porównanie rok do roku i miesiąc do miesiąca:
- W stosunku do października 2024 różnice w spożyciu były minimalne (do 5 pp).
- Rok do roku zauważalny był spadek spożycia papryki (-5 pp) i cukinii (-7 pp). Inne warzywa utrzymały swoją pozycję sprzed roku.
Metodologia badań
Badanie zostało przeprowadzone przez Kantar Polska w dniach 8–14 listopada 2024 r. na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady realizowano metodą CAPI (Computer Assisted Personal Interviewing) w domach respondentów.
Kantar pytał badanych o częstotliwość spożywania 20 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu oraz ich udział w posiłkach w dniu poprzedzającym badanie.
Komentarze