Automatyzacja paletyzacji w polskim przemyśle – kluczowe trendy
Raport Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) World Robotics 2024 wskazuje, że Polska zajmuje 18. miejsce w światowym rankingu robotyzacji przemysłu, z liczbą 24 808 robotów pracujących w zakładach produkcyjnych. Choć tempo nowych instalacji spadło, liczba robotów wzrosła o 9% w porównaniu do roku poprzedniego. Jednym z dynamiczniej automatyzowanych procesów w naszym kraju jest paletyzacja, gdzie zastosowanie robotów wzrosło o 12%.

Paletyzacja jest kluczowym elementem procesów logistycznych i produkcyjnych, wiążącym się jednak z powtarzalnością, przenoszeniem ciężkich ładunków, często na nieergonomiczną wysokość i koniecznością pracy w stałym tempie. Jest to zadanie trudne dla ludzi i obciążające zdrowotnie. Nawet małe paczki po całym dniu sumują się do znaczących mas. Automatyzacja tych działań przynosi wymierne korzyści.
- Efektywność i oszczędność czasu: Roboty mogą pracować w sposób ciągły, eliminując przerwy konieczne w przypadku pracy ludzkiej.
- Poprawa ergonomii i bezpieczeństwa: Przenoszenie ciężkich przedmiotów i powtarzalne ruchy są zastępowane przez pracę maszyn, co zmniejsza ryzyko urazów i chorób zawodowych.
- Standaryzacja procesów: Automatyzacja umożliwia uzyskanie jednolitych wyników, co jest szczególnie ważne w logistyce i produkcji masowej.
- Elastyczność produkcji: Nowoczesne roboty mogą być szybko programowane do obsługi nowych produktów lub procesów, co zwiększa ich uniwersalność.
Nowoczesne roboty oferują możliwość dostosowania do zmiennych potrzeb produkcji. Pomimo spadku w światowym rankingu, raport IFR zwraca uwagę na rosnącą innowacyjność polskiego przemysłu. Aplikacje określane jako „inne” odnotowały wzrost na poziomie 79%, co wskazuje na poszukiwanie nowych zastosowań dla robotów. Automatyzacja procesów paletyzacji jest częścią tego trendu i kluczowym elementem poprawy efektywności oraz konkurencyjności przedsiębiorstw.
Prognozy IFR na lata 2024–2025 sugerują odbicie w liczbie instalacji robotów w Polsce. Automatyzacja takich procesów jak paletyzacja może odegrać kluczową rolę w dalszym rozwoju polskiego przemysłu, zapewniając mu silniejszą pozycję na międzynarodowym rynku.
Grzegorz Będkowski – Channel Development Manager, Universal Robots
Grzegorz Będkowski od ponad 10 lat jest związany z automatyką przemysłową, a w ostatnich latach z robotyką w szczególności. Ma szerokie doświadczenie doradcze i wiedzę w obszarze sprzedaży, rozwoju biznesu oraz budowania relacji. Ukończył Politechnikę Śląską na kierunku Mechatronika oraz studia magisterskie Zarządzanie przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Bankowej w Katowicach.
Prywatnie jest pasjonatem nowych technologii, motocykli off road, narciarstwa oraz podróży.
Komentarze