Transformacja energetyczna: Pfeifer & Langen Polska finalizuje inwestycje warte ponad 300 mln zł
Grupa Pfeifer & Langen Polska kończy jeden z największych projektów transformacji energetycznej w polskim przemyśle spożywczym. Trzy wielkopolskie cukrownie przechodzą z węgla na gaz ziemny, co pozwoli na znaczącą redukcję emisji CO2.

Transformacja energetyczna w Grupie Pfeifer & Langen Polska to element długofalowej strategii zrównoważonego rozwoju firmy, zakładającej harmonijne łączenie celów ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. Całkowita wartość inwestycji to ponad 300 milionów złotych. Kwota ta obejmuje budowę trzech nowoczesnych kotłowni gazowych wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą, w tym gazociągami i stacjami redukcyjnymi.
Znacząca redukcja emisji
Przejście na gaz ziemny pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o około 40 proc. w każdej z lokalizacji. Dodatkowo, nowe kotłownie praktycznie wyeliminują emisję pyłów oraz szeregu innych zanieczyszczeń charakterystycznych dla spalania węgla. Zmiany te przyniosą wymierne korzyści finansowe w postaci niższych opłat środowiskowych.
Nowe instalacje będą charakteryzować się sprawnością na poziomie 96 proc., co oznacza wzrost o prawie 20 punktów procentowych w porównaniu do poprzednich rozwiązań.
- To jedna z największych inwestycji w historii naszej firmy. Transformacja energetyczna to nie tylko odpowiedź na wymogi regulacyjne, ale przede wszystkim świadomy krok w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji. Zmniejszenie emisji CO2 o 40 proc. znacząco obniży nasz ślad węglowy - mówi Tamara Nosarzewska, członek zarządu Pfeifer & Langen Polska.
Kompleksowa modernizacja infrastruktury
W ramach inwestycji powstały nie tylko nowe kotłownie, ale również rozbudowana infrastruktura gazowa. Spółka wybudowała kilkukilometrowe gazociągi średniego ciśnienia wraz ze stacjami redukcyjnymi.
Projekt objął również budowę nowoczesnych stacji uzdatniania wody w każdej lokalizacji oraz szereg innych instalacji towarzyszących. Wszystkie systemy zostały wyposażone w zaawansowaną automatykę, co pozwoli na optymalizację procesów i redukcję kosztów operacyjnych.
Ostatni etap projektu
Prace instalacyjne w cukrowniach w Gostyniu, Miejskiej Górce i Środzie Wielkopolskiej zostały zakończone. W każdej z lokalizacji odbyły się lub trwają testy i próby rozruchowe. Planowane formalne zakończenie inwestycji przypada na koniec kwietnia 2025 roku.
Realizacja inwestycji była prowadzona przy znaczącym udziale lokalnych firm podwykonawczych, co wpisuje się w politykę społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy. Wykorzystano lokalne zasoby i kompetencje, wspierając tym samym rozwój gospodarczy regionu.
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Komentarze