Luka w świadomości
Być może zamiast zmian w przepisach potrzeba więcej czasu i edukacji? Klienci, którzy jeszcze jakiś czas temu nie kupiliby piwa za 5-6 zł, dziś sięgają po takie produkty, bo wiedzą, że za wyższą ceną idzie wyższa jakość oraz walory smakowe i odżywcze.
Na pewno duże znaczenie ma cena, a sok jest najdroższą kategorią na rynku. W sokach wsad owocowy stanowi 100%, a owoc jest zawsze droższy od wody czy cukru i barwników stosowanych w napojach. Konsument musi wiedzieć, że za ceną stoi wyższa jakość i brak sztucznych dodatków. Piwo nie jest tak mocno obwarowane przepisami jak soki. Nie ma przecież dyrektywy piwnej, a obowiązująca dyrektywa sokowa z jednej strony pilnuje jakości, ale z drugiej narzuca pewne ograniczenia, które chyba nie zostały w wystarczającym stopniu przemyślane i dopasowane do świadomości konsumentów.
WSAD 100%
W sokach wsad owocowy stanowi 100%, a owoc jest zawsze droższy od wody czy cukru i barwników stosowanych w napojach. Konsument musi wiedzieć, że za ceną stoi wyższa jakość i brak sztucznych dodatków
Wiele badań pokazuje, że konsument nie wie, że do soku nie wolno dodawać sztucznych dodatków. Przy każdej możliwej okazji informujemy o tym, ale nasze możliwości dotarcia do odbiorców oraz środki finansowe, jakimi dysponujemy, są ograniczone.
Niektórzy duzi producenci nie należą do KUPS-u. Co stowarzyszenie robi, żeby członków przybywało?
Liczba członków KUPS-u stale się zmienia. Dochodzi do połączeń, zwłaszcza wśród producentów soków zagęszczonych. Jednocześnie członkami KUPS zostają grupy producenckie produkujące również soki i małe firmy przetwórcze.
Rzeczywiście, wciąż są na rynku duzi gracze, którzy nie należą do KUPS-u, ale robimy wszystko żeby zachęcić do członkostwa. Zapraszamy ich na różne spotkania i konferencje, nawet te wewnętrzne. Uważamy, że duzi producenci, nawet jeśli nie są członkami, powinni uczestniczyć yć przy omawianiu pewnych ważnych dla branży kwestii. Może zaowocuje to większym przekonaniem do naszych działań i przystąpieniu do KUPS. Jesteśmy otwarci i wszystkich chętnych zapraszamy.
Rozmawiał Adam Wita
Fot.: Zasoby prywatne Barbary Groele