Pod kontrolą. Naturalnie!
– Dbamy o higienę i stale kontrolujemy jakość naszej wody oraz jakość warunków w jakich jest rozlewana. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia zakładu, który wodę butelkuje, a nie produkuje. Tam, gdzie wodę oczyszcza się chemicznie, kwestie te nie mają tak dużego znaczenia. Naturalna woda mineralna nie może być poddawana żadnym procesom dezynfekcji czy uzdatniania, musi być zachowana w czystej, niezmienionej postaci. Kiedy produkt jest zachowywany w naturalnej postaci, możliwości jego ochrony i zbadania to podstawa – mówi Agata Berndt PR manager w Polskich Zdrojach.
W zakładzie rozlewniczym w okolicach Nałęczowa funkcjonuje nowoczesne laboratorium, które w bardzo krótkim czasie jest w stanie zbadać wodę – Dużo inwestujemy w laboratorium, zdając sobie sprawę z jego znaczenia przy butelkowaniu naturalnego produktu.– mówi Agata Berndt.
Regularne badania
Co 2 lub co 4 godziny wykonywane są badania parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych wody. Po każdym zabiegu gorącego mycia wewnętrznych powierzchni, które mają styczność z produktem, pobierane są wymazy i oceniana jest ich czystość. Kontrolą objęte są też powierzchnie zewnętrzne maszyn. Dopiero po spełnieniu rygorystycznych wymagań linia może być dopuszczona do rozlewu. Laboratorium pracuje 24 godziny na dobę i obsługuje 8 linii rozlewniczych.
Surowiec również jest sprawdzany przed dopuszczeniem do produkcji. Badana jest czystość i jakość zakrętek, preform i butelek. Badane jest środowisko produkcji, w tym powietrze.
Eliminacja zagrożeń
Wentylacja hal produkcyjnych wyposażona jest w filtry, dzięki którym utrzymywana jest wyjątkowa czystość powietrza. Klimatyzacja pozwala utrzymać stałą temperaturę na hali, co poprawia znacząco komfort pracy przy maszynach.
CO 2 GODZINY…
…laboratorium w ZL Nałęczów Zdrój bada parametry fizykochemiczne i mikrobiologiczne butelkowanej wody
Przez śluzę
– Sposobem na zapewnienie wysokiej jakości wody jest eliminowanie źródeł wszystkich potencjalnych zagrożeń. Jedną z procedur jest przejście przez strefę higieny w szatni oraz elektronicznie nadzorowane przejście przez śluzę higieniczną bezpośrednio przed wejściem na halę produkcyjną. Pozwolenie wejścia na halę produkcyjną przez śluzę jest przyznawane indywidualnie i nadzorowane elektronicznie. Każdy po wejściu do śluzy musi zdezynfekować ręce i obuwie. Bez tego wyjście na halę jest niemożliwe – pilnuje tego system. Jeśli pracownik nie zdezynfekuje rąk, drzwi wejściowe na halę nie zostaną otwarte – tłumaczy Agata Berndt.
Mycie bez chemii
Linie produkcyjne w ZL Nałęczów Zdrój wykonane są z materiałów łatwo zmywalnych i dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Jedynym medium używanym do dezynfekcji wewnętrznej rurarzu i urządzeń jest gorąca woda.
Aby zabić bakterie wystarczy woda podgrzana do 90⁰C. – Jest to woda z naszych zasobów, nie korzystamy z wody wodociągowej – dodaje Agata Berndt.
CZYSTOŚĆ LINII…
… a dokładnie wewnętrznych powierzchni wszystkich elementów rurociągów, maszyn i urządzeń mających kontakt z naturalną wodą mineralną utrzymuje się, wykorzystując gorącą wodę.
Fot.: Polskie Zdroje