Eksperci o bezpieczeństwie żywności
7 kwietnia obchodzono Światowy Dzień Zdrowia. Z tej okazji w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, podczas której eksperci dzielili się swoją wiedzą na temat bezpieczeństwa żywności i zasad zdrowego odżywiania.
W spotkaniu wzięli udział podsekretarz stanu Igor Radziewicz-Winnicki, dyrektor Biura WHO w Polsce Paulina Miśkiewicz, p.o. główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia Mirosław Jarosz, ekspert Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Joanna Gajda-Wyrębek i Grzegorz Łapanowski – kucharz, założyciel fundacji „Szkoła na widelcu”.
Eksperci zapewnili, że polska żywność jest bezpieczna. Jej wpływ na zdrowie konsumentów zależy głównie od tego, jakie produkty wybierają w codziennej diecie.
Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki podkreślił, że posiłki powinny być przygotowywane z odpowiedniej jakości produktów zróżnicowanych pod względem odżywczym. Zaznaczył, że żywność zbyt wysokokaloryczna i zbyt mocno przetworzona wpływa negatywnie na zdrowie człowieka. Zarówno wiceminister, jak i p.o. główny inspektor sanitarny wyjaśnili, że w Polsce żywność jest bardzo bezpieczna – dzięki kontrolom jakości produkcji przeprowadzanym na każdym etapie, które są na wysokim, europejskim poziomie.
„Źle zbilansowana dieta jest większym zagrożeniem niż substancje dodatkowe” – podkreśliła Joanna Gajda-Wyrębek. Ekspertka zaprzeczyła popularnemu przekonaniu, że substancje dodatkowe powodują alergie.
Prof. Mirosław Jarosz przypomniał, że zasady zdrowego żywienia zależą od wielu czynników, m.in. wieku i stanu zdrowia. Każdy powinien wybierać te produkty, które odpowiadają jego potrzebom. Podkreślił, że zawsze trzeba czytać etykiety na opakowaniach żywności. Od 2016 r. na opakowaniach obowiązkowo będą się znajdowały informacje o wartości odżywczej produktów. Wielu producentów już zamieszcza te informacje na etykietach. Jak zaznaczył prof. Jarosz – są one potrzebne do ułożenia odpowiedniej diety.
Eksperci zwrócili uwagę, że bezpieczeństwo żywności zależy nie tylko od producentów, lecz także od prawidłowego przygotowywania posiłków. Grzegorz Łapanowski przypomniał i omówił niektóre z podstawowych zasad bezpiecznego przygotowywania żywności, m.in. konieczność zachowywania czystości w trakcie przygotowywania posiłków, rozdzielanie jedzenia surowego od ugotowanego, przechowywanie żywności w odpowiedniej temperaturze oraz używanie świeżych i bezpiecznych produktów.
Źródło i fot.: MZ