Browar Okocim świętuje 170 lat
Jeden z najstarszych, największych i najnowocześniejszych browarów w Polsce obchodzi w tym roku 170-tą rocznice powstania. Browar Okocim dynamicznie rozwija się, pielęgnując swoją bogatą historię i tradycje.
Historia Browaru Okocim rozpoczęła się 26 kwietnia 1845 roku gdy Jan Ewangelista Goetz powołał do życia spółkę będącą jego początkiem. Dziś, po 170 latach, nazwa miejscowości Okocim, a zarazem tutejszego browaru, jest doskonale rozpoznawalna przez Polaków. Pierwsza warka piwa była gotowa już w lutym 1846 roku i liczyła jedynie kilkadziesiąt wiader (jedno wiadro to 60 litrów). Obecnie Browar Okocim to jeden z czołowych polskich producentów, który rocznie warzy ok. 4,5 mln hektolitrów złotego trunku.
Brzeski browar jest liczącym się w Małopolsce pracodawcą, dając zatrudnienie ponad 500 pracownikom oraz przyczyniając się do tworzenia ponad 4 tysięcy miejsc pracy w pokrewnych branżach. Przedsiębiorstwo wspiera rozwój regionu i inicjatywy ważnych dla lokalnej społeczności. Browar aktywnie angażuje się w życie mieszkańców i wiele wydarzeń, m.in. Dni Brzeska oraz sponsoruje Okocimski Klub Sportowy. Z kolei marka piwa Okocim z dumą wspiera również wielki polski sport, będąc Oficjalnym Sponsorem Piłkarskiej Reprezentacji Polski oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
- Dla Browaru Okocim rok 2015 to czas wyjątkowego jubileuszu. Już od 170-ciu lat, dzięki wkładowi wielu pokoleń naszych pracowników, możemy warzyć najwyższej jakości piwo. Dzięki dołączeniu do Grupy Carlsberg, przeprowadziliśmy szereg modernizacji, które pozwoliły nam stać się jednym z najnowocześniejszych i największych browarów zarówno w ramach Grupy jak i w Polsce. Łączna wartość inwestycji poczynionych w latach 2001 do 2014 wyniosła około 500 milionów zł.– mówi Michał Napieracz, dyrektor Browaru Okocim.
„Najlepsze z Najlepszego” – dewiza twórców Browaru Okocim
Pod opieką rodu Goetzów, zgodnie z dewizą „Najlepsze z najlepszego”, Browar Okocim warzył wysokiej jakości piwo, rozwijał się prężnie, silnie wpływając na sytuację społeczno-ekonomiczną regionu. Ród Goetzów stał się integralną częścią społeczeństwa polskiego, włączając się aktywnie w inicjatywy społeczne, oświatowe i kulturalne na terenie Brzeska i Okocimia, tworząc m.in. w 1878 roku jedną z pierwszych w Polsce „Kas wsparcia chorych”, fundując wiele gmachów użyteczności publicznej takich jak: szkoły, kościół, plebanię, salę teatralną, etc. Goetzowie wspierali również ważne inicjatywy w regionie, m.in. budowę teatru im. Słowackiego, pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku oraz wykupienie Wawelu z rąk Austriaków. Pod zarządem potomków założyciela browar stał się jednym z pięciu największych producentów piwa w Cesarstwie Austro-Węgierskim. W czasie II wojny światowej został przejęty przez okupantów, zaś po jej zakończeniu, dzięki pracownikom udało się sprowadzić wywiezione z browaru maszyny i urządzenia, i jeszcze w tym samym roku rozpocząć warzenie piwa. W 1945 roku browar został upaństwowiony. W 1996 roku duński Carlsberg – firma o długich i bogatych tradycjach piwowarskich - został inwestorem strategicznym browaru. Od ponad dekady Browar Okocim wraz z browarami Bosman w Szczecinie i Kasztelan w Sierpcu stanowią grupę Carlsberg Polska.
Browar Okocim to ostoja bogatych i długich tradycji browarniczych, pieczołowicie kultywowanych i przekazywanych przez kolejne pokolenia piwowarów. To dzięki ich wiedzy i pasji od dziesiątków lat piwa warzone w tym browarze są cenione i wielokrotnie nagradzane w kraju i na świecie.
Źródło, fot. Carlsberg Polska