Pracownik ≠ część zamienna
Produkcja masowa ignoruje pracowników, którzy są traktowani jak cześć zamienna. Kluczowym czynnikiem sukcesu systemu LEAN jest zmiana relacji pracownik-firma. Pierwszym krokiem do doskonalenia się całego przedsiębiorstwa jest wyzwolenie kreatywności w pracownikach, którzy czują się doceniani i dostrzegają pozytywne efekty swoich wysiłków.
Początki idei Lean Management sięgają lat 50 XX w., gdy firma samochodowa Toyota rozpoczęła próby podboju Japonii swoimi samochodami osobowymi. Sukces Toyoty przypisuje się inżynierowi produkcyjnemu – Taiichi Ohno, a samochody tej marki cieszą się do dziś opinią niezawodności i wysoką jakością.
W 1990 roku książka „The Machine That Changed the World", autorstwa Jamesa P. Womacka, Daniela T. Jonesa i Daniela Roosa spopularyzowała pojęcie Lean manufacturing, czyli „szczupłej” produkcji. Pojęcie to odnosi się do linii technologicznej i jest metodą zarządzania od surowców po produkt końcowy. W niniejszym artykule przybliżone zostaną zasady Lean manufacturing, gdyż w przemyśle spożywczym głównym miejscem generowania strat i kosztów jest linia produkcyjna.
Cały artykuł został opublikowany w numerze 1/2015 magazynu "Agro Przemysł"
Fot. photogenica.pl