Partner serwisu
04 września 2015

Bezpieczeństwo żywności: Element produkcji, który nie podlega dyskusji

Kategoria: Bezpieczny produkt

PET chroni ‘wrażliwe’ produkty

Używany z myślą o ochronie “wrażliwych” napojów typu piwo, soki, produkty mleczne przed światłem i tlenem,  PET stanowi ‘barierę,’ która może wydłużyć okres trwałości produktów i polepszyć ich wygląd i smak. Przepisy prawne i ustawodawcze dotyczące różnych substancji ochronnych wahają się pomiędzy zastosowanymi rozwiązaniami i pomiędzy krajami. W Europie, wszystkie części składowe poszczególnych warstw opakowania muszą spełniać normy przydatności do spożycia, nawet jeśli znajdują się pomiędzy warstwami. W Ameryce, Agencja ds Żywności i Leków FDA zgodziła się na dopuszczenie do obrotu technologie wielowarstwowe PET, które oferują barierę funkcjonalną. Wymaga się od nich wewnętrznej warstwy pierwotnego PET o minimalnej grubości 0.025mm w celu rozdzielenia zewnętrznego materiału stanowiącego ‘barierę’ przed bezpośrednim kontaktem z zawartością opakowania. Technologie barierowe takie jak dodatki czy domieszki, użyte bezpośrednio do podstawowego tworzywa PET jak i zastosowane jako wartwa wierzchnia opakowania, mogą potencjalnie wpływać na strukturę żywicy PET i mogą spowodować pewne pogorszenie się napoju. Jest to powodem, dla którego od wielu czołowych producentów tej branży, szczególnie w Europie, wymaga się uzyskania zgody na dopuszczenie do bezpośredniego kontaktu z żywnością wszystkich indywidualnych komponentów.    

Formowanie rozdmuchowe  a  zmniejszenia wagi

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA oraz Agencja ds Żywności i Leków FDA w sposób właściwy wskazują, iż potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności powiązane z materiałem użytym do pakowania produktu powstaje w momencie możliwej degradacji tego materiału w trakcie obróbki. Mogłoby to prowadzić do powstania ‘produktów ubocznych,’ aczkolwiek nie ma takich, które wpływałyby na bezpieczeństwo żywności w  procesach  formowania wtryskowego preform. Zamiast nich, mamy do czynienia z bezbarwnymi gazami o temperaturze pokojowej, które mogą przemieszczać się do rozlewanej wody wywołując nieszkodliwy lekko nieprzyjemny smak.  

Proces formowania rozdmuchowego w trakcie produkcji i napełniania butelek PET nie ma żadnego wpływu na właściwości materiału służącego za opakowanie. Jest to proces naturalny z wykorzystaniem preformy, której plastikowy materiał już został przetworzony. Temperatura pieca ogrzewającego preformy jest poniżej temperatury łączenia (fuzji) i nie powoduje żadnego ryzyka degradacji żywicy. Sam proces formowania rozdmuchowego rozciąga materiał, zmieniając jego stan z amorficznego PET na półkrystaliczny. W rezultacie gotową butelkę cechuje lepsza wytrzymałość i większe właściwości barierowe.     

Obecne dążenie do obniżenia wagi butelek nie wpływa na właściwości PET jeśli chodzi o  bezpieczeństwo żywności. Chociaż cieńsze ściany butelek osłabiają wytrzymałość bariery ochronnej PET,  preprowadza się dokładne pomiary przepuszczalności materiału w celu zapewnienia wymaganego okresu trwałości napoju oraz sprawdzenia, czy nie zachodzi migracja zewnętrznych komponentów opakowania do produktu i jego zanieczyszczenie. Wszyscy producenci muszą również zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka migracji tuszu stosowanego do oznakowania butelek czy kleju z etykiet przez cieńsze ścianki butelek PET.

Higieniczny projekt jest podstawą

Higieniczny projekt  wszystkich urządzeń do produkcji żywności jest, oczywiście, niezbędny.  W większości podstawowa zasada higieny urządzenia dotyczy materiałów użytych do konstrukcji tego urządzenia. Wykończenie powierzchni, szczegóły konstrukcyjne, instalacja,  eksploatacja i konserwacja są niezwykle istotne i muszą być wzięte pod uwagę od samego początku i przez cały okres eksploatacji urządzenia. Powierzchnie, które wchodzą w kontakt z jedzeniem lub piciem w trakcie procesu produkcyjnego muszą być wykonane z materiałów gładkich, nietoksycznych, nieabsorbcyjnych, odpornych na korozję, łatwych w czyszczeniu w trakcie normalnego użytkowania. W miarę możliwości, zewnętrzne powierzchnie urządzenia nie powinny mieć żadnych złączeń, ostrych kątów, powinny być podłaczone do otworu odpływowego lub być samo-spustowe.   

Zachowanie bezpieczeństwa żywności

Po zaprojektowaniu linii produkcyjnych, ich wyprodukowaniu, zamówieniu i zainstalowaniu, właściwa i regularna konserwacja jest niezbędna w celu utrzymania bezpiecznej i rentownej produkcji. Wiodący producenci będą oczywiście świadczyć kompletne usługi posprzedażowe w zakresie rutynowej konserwacji urządzeń. Większość dostarczy instrukcje obsługi technicznej czy porady co do procedur dla pracowników. Z uwagi na nieustanne zmiany standardów bezpieczeństwa, współpraca pomiędzy dostawcami parku maszynowego, a operatorami urządzeń jest kluczowa w celu zapewnienia bezpiecznej, niezawodnej, produkcji, która spełni wymogi międzynarodowe. Operatorzy urządzeń otrzymują naturalnie plany pt. Zasady Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (Hazard Analysis and Critical Control Points, HACCP) wraz z sugestiami co do analiz laboratoryjnych i jakościowych. 

Każdy klient, każda instalacja i lata praktyki sprawiają, iż wiodący dostawcy urządzeń chcą dzielić się swoimi rekomendacjami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności produkowanej na zainstalowanych urządzeniach. Spełnianie zasad dobrej praktyki wytwarzania (Good Manufacturing Practices, GMP) nie polega na dostosowaniu się do przepisów prawnych, ale na przekazywaniu prostych pomysłów, które mogą pomóc operatorom urządzeń zachować całkowite bezpieczeństwo przy produkcji napojów i jakości w trakcie całego okresu użytkowannia maszyny.
W ten sposób, dostawcy wiedzą, że zrobili wszystko, aby przyczynić się do bezpieczeństwa żywnosci i napojów na świecie.


Fot. photogenica.pl
 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ