Partner serwisu
16 września 2015

Trzy strony Święta Młodego Cydru: jabłka, soku i cydru

Kategoria: Alkohole

Lubelszczyzna to drugi pod względem wielkości jabłkowy region Polski (22 tys. ha sadów). Ma unikalne położenie, zróżnicowaną rzeźbę terenu, doskonałe gleby, klimat (duże amplitudy temperatur) i długą tradycję uprawy jabłoni. W wielu tutejszych sadach wciąż można podziwiać najstarsze odmiany takie jak Piękna z Boskoop, Kosztela, Szara Reneta czy właśnie Antonówka.

Trzy strony Święta Młodego Cydru: jabłka, soku i cydru

Na Lubelskie Święto Młodego Cydru setki kilogramów aromatycznych, soczystych i chrupiących jabłek prosto z lubelskich sadów dostarczą lokalne grupy producentów, które już dziś zapraszają do STREFY JABŁKA. Sąsiadować z nią będzie STREFA SOKU, gdzie Stowarzyszenie udowodni jak wielka jest różnica między świeżo wyciskanym sokiem, z którego robi się polski cydr naturalny a sztucznie aromatyzowanym sokiem z koncentratu.

 

- To nasz kluczowy argument w walce z browarniczymi produktami cydropodobnymi, które próbują zalać i zniszczyć polski rynek cydru - podkreśla wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru Tomasz Solis. Razem z sadownikami i producentami polskiego cydru apeluje o zmianę ustawowej definicji polskiego cydru, ochronę jego jakości i wsparcie dla produkcji sadowniczej.

 

- W czerwcu w samym środku sezonu zainaugurowaliśmy ogólnopolską kampanię na rzecz polskiego cydru „ZACYDROWANI.PL”. Do dziś poparło ją ponad 15 tys. osób - podkreśla Tomasz Solis. - To daje nam mandat do śmiałego pójścia o krok dalej. Zdecydowaliśmy o powołaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, a podczas Święta chcielibyśmy zebrać w Lublinie 1000 podpisów pod wnioskiem o oficjalną rejestrację Komitetu i inicjatywy.

 

Jak zaznacza Tomasz Solis zmiany legislacyjne są priorytetowe, ponieważ otwierają drogę rozwoju polskiego cydru. Wierzymy, że uda nam się doprowadzić do zrównania możliwości prawnych produkcji cydru z produkcją wina w Polsce.

 

- Będziemy walczyć o polskie jabłka i polski cydr, przekonywać Polaków, że dobry cydr robi się z polskich jabłek. To produkt, który może stać się naszą narodową specjalnością jak wino dla Francji czy Hiszpanii. A Lubelskie Święto Młodego Cydru jest świetną okazją do prezentacji naszego manifestu - tłumaczy Tomasz Solis.

 

Stoisko Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, gdzie będzie można podpisać petycję oraz otrzymać deklarację członkowską znajdzie się w samym centrum trzeciej festiwalowej strefy: STREFY CYDRU. To tutaj siedmiu różnych producentów cydru zorganizuje degustacje, a w ręcznych tłoczniach w ramach ogólnopolskiej akcji „Wszyscy robimy polski cydr” każdy będzie mógł własnoręcznie wytłoczyć sok z jabłek i w nagrodę za ciężką pracę otrzymać premierowy Cydr Lubelski ANTONÓWKA 2015 - pierwszy w Polsce powszechnie dostępny cydr jednoodmianowy.

 

Źródło, fot. AMBRA S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ