Partner serwisu
19 października 2015

6 zasad przechowywania żywności

Kategoria: Na luzie

Według danych statystycznych Banków Żywności, co roku, na świecie wyrzuca się ok. 1.3 mld ton jedzenia. Jedynie w Europie marnujemy 100 mln ton żywności rocznie, co stanowi 16% zakupionych produktów spożywczych. Aż 35% Polaków przyznaje się, że wyrzuca jedzenie.

6 zasad przechowywania żywności

Z okazji Światowego Dnia Żywności, który obchodzony jest 16 października, warto się zastanowić co zrobić, aby zmniejszyć liczbę marnowanej żywności, a tym samym zaoszczędzić? Przede wszystkim warto poznać podstawowe zasady jej przechowywania przy wsparciu odpowiednich technologii.

Zanim kupisz – sprawdź czy potrzebujesz!

Ilość wyrzucanego jedzenia zmniejszymy nie tylko poprzez dbanie o miejsce, w którym je przechowujemy, ale także kupując jedynie te produkty, które są nam niezbędne. Dlatego przed wyjściem na zakupy należy postępować zgodnie z tymi radami: zaplanować menu na nadchodzące dni i oprzeć je na produktach, które już są w domu, a lista zakupów powinna być bardzo szczegółowa, dzięki tej zasadzie nie będziemy dublować poszczególnych składników. Dodatkowe dwie reguły, o których warto pamiętać, aby uniknąć kupowania większej ilości jedzenia niż planowaliśmy: nie należy wychodzić z domu głodnym oraz ostrożnie korzystać z promocji. Trzeba też zwrócić uwagę na terminy przydatności do spożycia.

Jak przechowywać jedzenie?

Nie wszystkie produkty spożywcze powinny znajdować w lodówce. W temperaturze pokojowej należy przechowywać m.in.: pieczywo, makarony, kasze, przetwory, nieotwarte napoje i oliwę z oliwek. W chłodziarce natomiast: warzywa, owoce, nabiał, wędliny, tłuszcze, potrawy gotowe, otwarte konserwy, produkty garmażeryjne oraz napoje. Surowa ryba może znajdować się w lodówce tylko jeden dzień. Ponadto produkty najlepiej ustawiać zgodnie z ich terminem przydatności do spożycia, z przodu umieszczamy produkty z najkrótszą datą ważności. „Zasada FIFO” – pierwsze weszło i pierwsze wyszło - dotyczy zarówno szafek jak i lodówki.

Zwróć uwagę na półkę

Nie umieszczajmy produktów surowych z gotowymi do spożycia. Warto też pamiętać o odpowiednich półkach – na najwyższej przechowuje się gotowe potrawy; na środkowej tłuszcze, nabiał, sałatki i konserwy; na dolnych – mięso i surowe produkty, a w szufladach warzywa, owoce i soki. Właśnie w szufladzie warto umieścić pochłaniacz zapachów Fresh Box Wpro, który pochłania etylen odpowiadający za przyspieszone dojrzewanie owoców oraz warzyw.

Zadbaj o opakowanie

Dobrym sposobem na przechowywanie jedzenia są pojemniki próżniowe, które chronią żywność przed wilgocią i powietrzem. Ograniczają rozwój bakterii i drobnoustrojów, dzięki czemu przechowywane produkty pozostają świeże na dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest także folia lub przykrywka, w ten sposób unikniemy mieszania się zapachów. Pomocny w pochłanianiu zapachów będzie też specjalny pochłaniacz zapachów (np. marki Wpro).

Nie zamrażaj więcej niż jeden raz

Zamrażając jedzenie zaraz po jego zakupie przedłużamy jego trwałość i przydatność do spożycia. Np. wędliny i mięso można przechowywać w zamrażalniku do 6 miesięcy, a zamrożone owoce i warzywa nawet do 10 miesięcy. Jedzenie, które ma zostać zamrożone warto podzielić na mniejsze porcje i zapakować w folię do przechowywania żywności – łatwiej będzie nam rozmrozić jedynie taką ilość produktów spożywczych, która w danej chwili jest nam potrzebna.

Należy jednak przestrzegać kilku zasad zamrażania żywności, a w szczególności instrukcji, które znajdują się na opakowaniu, takich jak:

przechowywać w stanie zamrożonym do daty przydatności do spożycia
nie rozmrażać przed gotowaniem
przed użyciem dokładnie rozmrozić i zużyć w ciągu 24 godzin

Zadbaj o najwyższej jakości technologię

Jedzenie pozostanie świeże na dłużej jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich zasad. Warto jednak zainwestować w technologię, która zrobi to za nas. Takie lodówki dostępne są w nowej ofercie marki Whirlpool. Linia lodówek Supreme No Frost  jest odpowiedzią na potrzeby konsumentówi doskonale przechowuje żywność.

Współpraca marki Whirlpool i Banków Żywności

Whirlpool od września br. wspiera akcję „Nie marnuj jedzenia” prowadzoną przez Federację Polskich Banków Żywności. Głównym założeniem współpracy jest wspólna edukacja w temacie niemarnowania żywności oraz jej prawidłowego przechowywania.

W ramach tej akcji, we wrześniu 2015 r., w Akademii Kulinarnej Whirlpool w Warszawie zostały zorganizowanie czterodniowe warsztaty, podczas których szef Akademii – Marco Ghia – przeprowadził szkolenie dla Kadry Banków Żywności, którego głównym tematem było ekonomiczne gotowanie. Wspólnie został opracowany także poradnik poświęcony niemarnowaniu żywności zawierający informacje o skali marnowania jedzenia na świecie. Jest on dystrybuowany przez 32 Banki Żywności zrzeszone w Federacji.

Źródło: informacja prasowa

Fot. www.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ