TFI Capital Partners będzie rozwijał segment biożywności przez konsolidację sektora lub rozwój organiczny
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Capital Partners planuje rozwój przejętej przez siebie spółki Symbio, producenta zdrowej żywności. Sektor ten w Polsce rozwija się w tempie 20–30 proc. rocznie. TFI CP nie wyklucza ani akwizycji, ani wzrostu przez rozwój organiczny, ale nie planuje utworzenia osobnego subfunduszu.
– Analizujemy kilka projektów private equity, częściowo związanych z branżami, które już mamy w portfelu, a częściowo nowych. Na razie bardzo trudno powiedzieć, który z nich zrealizujemy, bo jak przy każdym projekcie private equity jest mnóstwo negocjacji i może na koniec, ostatniego dnia, okazać się, że z jakichś powodów transakcja nie dochodzi do skutku – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Adam Chełchowski, prezes zarządu TFI Capital Partners.
Jak zaznacza, jednym z sektorów, będących w kręgu zainteresowań towarzystwa funduszu inwestycyjnego wciąż jest rynek żywności organicznej.
– Jesteśmy bardzo zainteresowani sektorem żywności, tzw. bio, organic, po części funkcjonalnej. Zrobiliśmy pierwszą inwestycję w tym sektorze, to jest kontrolny pakiet spółki Symbio, od kilku lat dość znanego producenta tego typu żywności – wyjaśnia Adam Chełchowski. – Rozglądamy się dalej i będziemy decydować, czy będziemy jeszcze kogoś przejmować, czy pójdziemy w wzrost organiczny. Spodziewamy się, że sam rynek będzie się bardzo mocno rozwijał – dodaje.
Adam Chełchowski zaznacza, że potencjał w sektorze żywności organicznej wynika przede wszystkim z coraz większej świadomości społeczeństwa na temat odżywiania i coraz bardziej zasobnych portfeli Polaków. Już teraz kategoria ta rośnie o 20–30 proc. rocznie.
– W dojrzałych gospodarkach, takich jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Holandia, żywność organiczna stanowi 5 proc. całego rynku żywności. W Polsce to jest rząd wielkości niżej. Miejsce na wzrost na pewno jest, świadomość konsumencka, że warto odżywiać się czymś, co ma w sobie mniej chemii, nawozów i środków ochrony, zdecydowanie jest – wyjaśnia Adam Chełchowski.
TFI Capital Partners zarządza od 2011 roku funduszem CP Investment I FIZ, który w tym czasie wypracował stopę zwrotu na poziomie ponad 250 proc. Od początku tego roku zarobił przeszło 13,5 proc. Przed rokiem TFI uruchomiło drugi fundusz, CP FIZ, z dwoma subfunduszami: Absolute Return (absolutnej stopy zwrotu), którego wycena w tym czasie wzrosła o 23 proc., oraz Private Equity, który zarobił niemal 30 proc.
– Nasza strategia jest dosyć innowacyjna, bo najczęściej albo są fundusze giełdowe, które zajmują się absolutną stopą zwrotu, tam jest kilka strategii, którymi można próbować osiągać wyniki, albo są fundusze typowo private equity – wymienia Adam Chełchowski. – To, co próbujemy robić, czyli wziąć to, co dobre z tych dwóch strategii, i stosować jednocześnie, jest chyba na tyle unikalne, że raczej będziemy myśleć o tym, żeby rozwijać biznes, który mamy – dodaje.
Źródło, fot. newseria.pl