Małże w browarze - na czym polega ich praca?
– W browarze „pracuje” 8 małży, ich etat trwa 3 miesiące, a potem wracają do akwenów, z których zostały odłowione, a ich miejsce zajmują nowe osobniki – mówi w wywiadzie dla portalu birofilia.org Gabriela Płonka, specjalista ds. ochrony środowiska, która m.in. opiekuje się małżami z żywieckiego browaru.
Małże w browarze? Ale jak to? Po co?
W browarze „pracuje” 8 małży, ich etat trwa 3 miesiące, a potem wracają do akwenów, z których zostały odłowione, a ich miejsce zajmują nowe osobniki. Małże mieszkają w specjalnym zbiorniku, przez który przepływa tzw. woda surowa, pobierana bezpośrednio z ujęcia, zanim trafi w ogóle do naszej stacji uzdatniania. Każda małża ma przymocowany do muszli magnetyczny czujnik, który rejestruje otwarcie muszli i cykle aktywności poszczególnych osobników, a wyniki wyświetlają się na ekranie nad zbiornikiem oraz w głównej sterowni. Gdyby w reakcjach małży pojawiły się jakieś nieprawidłowości uruchomiony zostanie alarm świetlny i dźwiękowy.
Jakie to są małże? Co się z nimi dzieje przed i po pracy?
Nasze małże to skójka zaostrzona. Jest to gatunek powszechnie występujący w polskich jeziorach, stamtąd jest poławiany przez firmę obsługującą system, małże przechodzą aklimatyzację, potem trafiają do nas na swoją zmianę, po pracy wracają do domu, czyli są wypuszczane w tym samym miejscu, skąd zostały pozyskane.
Cały wywiad przeczytasz TUTAJ.
Fotografie małż - PROTE Technologie dla Środowiska. Fotografie Leśnianki ze zbiorów Muzeum Browaru w Żywcu.
Źródło: birofilia.org